Gdańsk rusza z parkingami w PPP

  • Emil Górecki
opublikowano: 02-01-2013, 00:00

Infrastrukturalna inwestycja może być warta nawet 220 mln zł. Rozmowy z inwestorami potrwają co najmniej rok.

Do końca marca gdański ratusz czeka na zgłoszenia chętnych do budowy i długoletniej eksploatacji parkingów w formule koncesji na roboty budowlane (tzw. małe partnerstwo publiczno-prywatne — PPP). Miasto przygotowało pięć lokalizacji, z których jedna — przy Podwalu Przedmiejskim — jest obowiązkowa, a pozostałe opcjonalne. Łącznie parkingi będą mogły pomieścić 1,8 tys. pojazdów.

Szacunkowy koszt inwestycji to 220 mln zł. — Liczymy, że inwestorzy będą zainteresowani większością lub nawet wszystkimi lokalizacjami. Z ich punktu widzenia byłoby uzasadnione, by nie konkurować z innymi operatorami — mówi Grzegorz Kaczorowski z gdańskiego ratusza.

Miejski harmonogram przewiduje, że negocjacje potrwają co najmniej rok, bo będą skomplikowane. Specyfikacja ogłoszenia daje gdańskim urzędnikom dużą dowolność w ustalaniu czasu trwania koncesji,liczby realizowanych projektów, sposobu rozliczania, harmonogramu budowy, liczby miejsc parkingowych w poszczególnych lokalizacjach czy włączenia do umowy także obsługi naziemnej strefy płatnego parkowania w centrum miasta.

— Badania wskazują, że samofinansowanie się tego projektu jest trudne, ale możliwe. W założeniach miasto nie przewiduje dotowania inwestycji, choć wszystko zostanie ustalone w negocjacjach. To, kiedy się one zakończą, zależy od liczby chętnych i przebiegu rozmów — dodaje Grzegorz Kaczorowski.

Wybrany partner będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, budowę, finansowanie i zarządzanie parkingami przez prawdopodobnie 30 lat. Miejskim wkładem w inwestycję, oprócz gruntu, będzie również oddanie części naziemnej strefy parkowania w zarządzanie inwestorowi. Wynagrodzeniem partnera mają być opłaty parkingowe i wynajem powierzchni komercyjnej. To drugie podejście Gdańska do parkingowej inwestycji w PPP. Za pierwszym razem z jej finansowania wycofał się bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu