Gdańsk zdobył globalnego inwestora

MAG
opublikowano: 06-06-2012, 00:00

Na zdobycie etatu w centrum usług ma szansę kilkaset osób. Hinduski WNS Global Services już zaczął rekrutację.

Gdy w marcu Bayer wybrał Gdańsk na lokalizację centrum usług finansowo-księgowych na 250 osób, eksperci zapowiadali, że o mieście wkrótce znów będzie głośno. Już wiemy dlaczego. Kolejny globalny gracz otwiera nad Motławą centrum usług. Tym razem chodzi o hinduski WNS Global Services, firmę założoną w 1996 r., notowaną na nowojorskiej giełdzie i zatrudniającą 23 tys. osób w 25 biurach na świecie. Jej centra znajdują się głównie w Indiach, a w Europie WNS Global Services jest obecny tylko w Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Po raz trzeci w Europie

Teraz firma otworzyła przez brytyjskie biuro zagraniczny oddział w Polsce. Już w kwietniu ruszyła rekrutacja (z biura w Rumunii), podczas której firma szukała m.in. osób ze znajomością hiszpańskiego, portugalskiego lub włoskiego, a w piątek spółka zaprosiła studentów Uniwersytetu Gdańskiego na spotkanie w ramach Biura Karier, które odbędzie się w tym tygodniu (do pracy wystarczy znajomość angielskiego). Z informacji „PB”

wynika, że pracę w Gdańsku może znaleźć kilkaset osób.

— Na pewno będzie ich ponad 200 — twierdzi jeden z rozmówców „PB”. W otwartym ostatnio centrum w Karolinie Południowej, pierwszym w USA, zatrudnienie znajdzie 300 osób. W 25 centrach na świecie pracuje 23 tys. osób. Hinduskie firmy zwykle zatrudniają w Polsce co najmniej 200 osób.

— Nie komentuję tych informacji. Zapraszam na konferencję, która odbędzie się na początku lipca — mówi Marcin Faleńczyk, zastępca dyrektora w Invest in Pomerania, agencji ściągającej zagranicznych inwestorów.

Z anonsów rekrutacyjnych firmy wynika, że gdańskie biuro ma się specjalizować w finansach i księgowości. WNS ma ponad 200 klientów (w tym sojusz Star Alliance) z takich branż, jak ubezpieczenia, bankowość, handel, podróże, transport i logistyka czy służba zdrowia. W 2011 r. WNS Global miał 474,1 mln USD przychodów (spadek o 23,1 proc., ale firma tłumaczy go głównie zmianą standardów księgowości) i 12,5 mln USD zysku.

Gwiazda branży

— W Trójmieście, które na początku tego roku zostało okrzyknięte „wschodzącą gwiazdą outsourcingu”, pojawiły się ostatnio, obok WNS Global Services, takie koncerny, jak Bayer, OIE Support czy Metsa Group, a sam region zaczął się intensywnie promować podczas największych wydarzeń branżowych na świecie, w tym zapraszać największych organizatorów tego typu konferencji również do siebie. 10-11 września odbędzie się w Sopocie ogólnopolska konferencja poświęcona sektorowi nowoczesnych usług biznesowych — komentuje Adam Sikorski, dyrektor centrum Thomson Reuters. Z 8 tys. osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych Trójmiasto zajmuje czwarte miejsce w Polsce — po Krakowie (19,4 tys.), Warszawie (14,2 tys.) i Wrocławiu (12,6 tys.), a przed Łodzią (7,7 tys.).

85 tys. Tyle osób pracowało w Polsce w zagranicznych centrach usług na koniec 2011 r...

8 tys. ...a tyle z nich zatrudnionych jest w centrach w Trójmieście, z czego ponad 3/4 przypada na Gdańsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu