Gdańska uczelnia sięga po PPP

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 21-03-2014, 00:00

Pomorscy medycy rozpoczęli poszukiwania prywatnego partnera, który zmodernizuje cztery domy studenckie.

Jedno- i dwuosobowe pokoje dla minimum 850 studentów i naukowców, dostęp dla niepełnosprawnych, otwarta sieć internetowa, monitoring zużycia mediów, system ochrony — tak za kilka lat mają wyglądać akademiki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM). Szkoła, w której murach zdobywa wiedzę 6 tys. osób, ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego, który zaprojektuje, zmodernizuje, a następnie będzie zarządzać czterema domami studenckimi przy ul. Dębowej. GUM idzie w ślady Krakowa, który podpisał podobną umowę z NeoŚwiat PPP, spółką zależną francuskiej firmy Bouygues.

— Uniwersytet Jagielloński Collegium Medium dobrze sobie z tym poradził. Zdecydowaliśmy się na ten sam tryb postępowania — dialog konkurencyjny. Zamierzamy zmodernizować po jednym domu studenckim w każdym roku — mówi Marek Langowski, kanclerz GUM. Gdańska uczelnia weźmie na siebie ryzyko popytu, prywatny partner — budowy i finansowania inwestycji. Maksymalna długość partnerstwa to 25 lat. Uczelnia oszacowała wartość zlecenia na 45 mln zł netto.

— Oczekujemy realnych kosztorysów. Gdyby nie odpowiadały naszym szacunkom, będziemy się boksować. Tu kokosów nie da się zrobić — twierdzi Marek Langowski. Jest zainteresowanie zarówno polskich, jak i zagranicznych firm, ale ich nazw kanclerz nie ujawnia, uważa natomiast, że zastosowanie formuły PPP powinno zakończyć się sukcesem.

— Innej możliwości finansowania modernizacji akademików nie mamy. Nie ma na to pieniędzy ani nasz organ założycielski, czyli resort zdrowia, ani ministerstwo szkolnictwa wyższego — mówi Marek Langowski. Pierwszy test GUM przejdzie 17 kwietnia. Tego dnia mija termin składania ofert.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu