GDDKiA ma zapłacić Polimeksowi 39,8 mln zł

PAP
opublikowano: 01-10-2014, 19:52

Sąd Okręgowy w Warszawie w postępowaniu upominawczym na skutek pozwu wniesionego przez Polimex oraz Doprastav nakazał Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad zapłacić na rzecz spółki 39,8 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi, a na rzecz Doprastav 39 mln zł wraz z odsetkami - podał Polimex.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym został wydany, bo niezapłacono za wykonanie prac przy budowie drogi ekspresowej S69. Postanowienie nie jest prawomocne.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski
None
None

GDDKiA w połowie grudnia ub.r. wypowiedziała umowę konsorcjum firm Polimex-Mostostal oraz Doprastav na budowę odcinka drogi ekspresowej S69 Bielsko Biała – Żywiec – Zwardoń. "Pomimo wielokrotnych upomnień, wskazujących na nienależyte wykonywanie kontraktu, konsorcjum nie podjęło żadnych działań naprawczych zgodnych z założeniami przedstawianymi w kolejnych harmonogramach. Termin umowny zakończenia kontraktu upłynął 14. października 2013 r. Na chwilę obecną zaawansowanie wynosi 56,3 proc. dla robót drogowych i 76 proc. dla prac mostowych" - poinformowała na początku stycznia GDDKiA.

Umowę na budowę drogi ekspresowej S-69 Bielsko Biała – Żywiec - Zwardoń, odcinek węzeł Mikuszowice - Żywiec podpisano w lipcu 2010 r. Wartość umowy wynosiła 646 mln zł netto. Pierwotny okres realizacji umowy wynosił 27 miesięcy od daty rozpoczęcia robót. Do czasu na ukończenie nie wlicza się okresu zimowego.

W styczniu Polimex-Mostostal poinformował o odstąpieniu przez konsorcja z jego udziałem od umów z GDDKiA na budowę m.in. odcinka S69. Jako powód podał nieprzedstawienie w wymaganym terminie zabezpieczenia zapłaty za roboty w łącznej kwocie ponad 2 mld zł. Spółka zarzuciła też Dyrekcji naruszenia postanowień kontraktów, w tym odrzucanie roszczeń konsorcjów oraz zaleganie z wypłatą wynagrodzenia za prace.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane