GDDKiA testuje rachunki powiernicze

Specjalne konta, z których będą przelewane płatności dla podwykonawców, nie budzą zachwytu branży budowlanej.

Problemy w rozliczeniach kilku zagranicznych wykonawców z kontrahentami zachęciły Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do szukania rozwiązań mających na celu ochronę mniejszych firm. Jednym z nich ma być wprowadzenie specjalnych rachunków, z których podwykonawcy, dostawcy i usługodawcy będą otrzymywać wynagrodzenia.

POTENCJAŁ I PODWYKONAWCY:
POTENCJAŁ I PODWYKONAWCY:
Generalni wykonawcy podkreślają, że GDDKiA wymaga od nich wykonania wielu robót własnymi siłami, a z rachunków powierniczych będą musieli płacić najpierw podwykonawcom. Takie rozwiązanie pogorszy ich płynność.
Fot. WM

„Analizujemy możliwość wprowadzenia w nowo podpisywanych umowach innowacyjnego rozwiązania, jakim jest rachunek powierniczy escrow. Pozwoliłoby to m.in. na nadzór w czasie rzeczywistym przekazywania środków bezpośrednio dla podmiotów realizujących prace i usługi na placach budowy. Takie rozwiązanie zwiększa gwarancję płatności w pierwszej kolejności dla wszystkich zgłoszonych podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów” — informuje GDDKiA.

Podobne rozwiązania proponowało wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości, ale przygotowany przez nie projekt utknął w legislacyjnej zamrażarce. GDDKiA zapewnia, że rozwiązania, które obecnie analizuje, nie wymagają wprowadzania nowych przepisów.

Kolejność wypłat

Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, mówi, że rachunki powiernicze funkcjonują już np. w rozliczeniach deweloperskich, jednak, jego zdaniem, w segmencie drogowym nie przyczynią się do zwiększenia ochrony podwykonawców i innych kontrahentów.

— O uruchomieniu wypłat i tak decyduje generalny wykonawca. Nie znamy jeszcze szczegółów pomysłu GDDKiA, ale może się okazać, że dla generalnych wykonawców, realizujących znaczną część kontraktu dzięki własnemu potencjałowi wykonawczemu, nie będzie ono korzystne — mówi Dariusz Blocher.

Obawia się, że generalni wykonawcy z jednego rachunku będą mogli pokrywać koszty tylko jednego kontraktu, a przed rozliczeniem jakiegoś etapu prac z podwykonawcami nie będą mogli np. zapłacić z niego za paliwo do własnych samochodów, maszyn itp. W efekcie generalni wykonawcy mający duże własne zaplecze wykonawcze będą w gorszej sytuacji niż podmioty bazujące głównie na podwykonawcach.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Solidarna odpowiedzialność

Zdaniem prezesa Budimeksu wprowadzenie rachunków wcale nie przyspieszy i nie zabezpieczy dodatkowo wypłat podwykonawcom, ograniczy natomiast solidarną odpowiedzialność GDDKiA jako inwestora, gwarantowaną obecnie przepisami cywilnymi. Podobnie uważa Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, zrzeszającej wykonawców budowlanych, dostawców i podwykonawców. Przypomina, że już obowiązujące prawo oraz zapisy kontraktowe pozwalają na wypłatę przez GDDKiA wynagrodzenia generalnym wykonawcom dopiero po przedstawieniu przez nich zaświadczeń potwierdzających rozliczenia z kontrahentami. Natomiast w sytuacji, kiedy z powodu pogorszenia rentowności kontraktu wykonawcy przestają płacić podwykonawcom, dostawcom i usługodawcom, mogą oni złożyć wnioski o płatność bezpośrednio do GDDKiA jako inwestora solidarnie odpowiedzialnego za realizację kontraktu. Jeśli będą musieli czekać, aż dyrekcja przeleje pieniądze na specjalny rachunek, może się okazać, że wcale nie dostaną zapłaty szybciej.

Barbara Dzieciuchowicz podkreśla też, że problemy rozliczeń najczęściej dotyczą kontrahentów podwykonawców, którzy nie są zgłoszeni ani generalnemu wykonawcy, ani inwestorowi. Ich problemów nie rozwiążą rachunki powiernicze.

Zdaniem Piotra Kledzika, prezesa działającej w Polsce grupy PORR, aby uniknąć problemów w rozliczeniach z podwykonawcami, zamawiający powinni bardziej skupić się na analizie ofert oraz potencjału i wiarygodności generalnych wykonawców, a nie wprowadzać specjalne rachunki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane