Gdynia obiecała nauczycielom 8 mln zł

AR
opublikowano: 28-08-2018, 13:26

8 mln zł – tyle w budżecie Gdyni samorząd zarezerwuje na płace dla pracowników administracji oświatowej. To efekt porozumienia z nauczycielami.

W sierpniu urząd miasta podpisał porozumienie z przedstawicielami pracowników oświaty – z gdańskiego NSZZ „Solidarność”,  Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni oraz gdyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Dokument - inforuje ratusz - ma być gwarancją podwyżek dla niektórych nauczycieli i dyrektorów szkół, a także innych pracowników oświaty. 

– Dokument wprowadza przepisy, które obejmą ponad dwa tysiące osób. 8 milionów złotych, to kwota, która zostanie wydatkowana na realizację regulacji płacowych. Nowe zasady dotyczą tych osób, które również w znacznym stopniu wpływają na poziom edukacji. Nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale właśnie pracownicy obsługi i administracji, którzy na wstępie witają uczniów, mają bezpośredni wpływ na poziom nauczania – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Pełna nazwa dokumentu to „Ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, prowadzonych przez miasto Gdynia”. Jego przepisy będą obowiązywać od 1 września br.

Zgodnie z polskim prawem za organizację szkół podstawowych i średnich oraz edukacji przedszkolnej na danym terenie odpowiada lokalny samorząd. Na ten cel z budżetu państwa otrzymuje tzw. subwencje oświatowe, które cześciowo mają pokryć koszty ich funkcjoniwania, m.in. wynagrodzenia pracowników oświatowych. Częściowo przedszkola i szkoły finasowane są takaże z budżetów gmin i powiatów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu