Gdzie dwóch się kłóci, tam Springer korzysta

Magdalena Wierzchowska
30-06-2008, 00:00

Rozgrywka o „Rzeczpospolitą” z każdym dniem nabiera barw. Kulminacja spodziewana jest jesienią.

Resort skarbu jest zadowolony z tego, że do gry o „Rzepę” weszli Niemcy

Rozgrywka o „Rzeczpospolitą” z każdym dniem nabiera barw. Kulminacja spodziewana jest jesienią.

Axel Springer złożył ofertę kupna „Rzeczpospolitej” w kulminacyjnym momencie sporu Mecomu z ministerstwem skarbu. Może być więc tym trzecim, który skorzysta na konflikcie. Zwłaszcza że — jak wynika z informacji „PB” — wydawca „Dziennika” jest zainteresowany kupnem całości udziałów w Presspublice, wydawcy gazety.

— Axel Springer złożył ofertę kupna PW Rzeczpospolita (PWR), 49-procentowego udziałowca Presspubliki, jak i samej Presspubliki [w której 51-procentowym udziałowcem jest Mecom — przyp. red.] — mówi Maciej Wewiór, rzecznik ministerstwa skarbu.

Z tego można wywnioskować, że Springer jest też zainteresowany kupnem akcji od Brytyjczyków.

— Naturalnym ruchem każdego, kto kupi mniejszościowy udział w „Presspublice”, jest dążenie do wykupienia pozostałego pakietu. A Springer jest w stanie dogadać się z Mecomem szybciej niż resort skarbu — mówi Andrzej Filipowicz, członek zarządu PWR.

Skarb państwa kłóci się z właścicielem 51-procentowego pakietu w Presspublice o ważność powołania prezesa Trulsa Velgaarda. Wcześniej, jak pisała „Gazeta Wyborcza”, Aleksander Grad pokłócił się z Davidem Montgomerym, prezesem i założycielem Mecomu, o dalszą ścieżkę prywatyzacji Presspubliki.

— W tej chwili wyrażamy jedynie gotowość podjęcia rozmów z ministrem skarbu w sprawie kupna udziałów MSP w Presspublice lub PW Rzeczpospolita — mówi Michał Fijoł, rzecznik Axel Springer.

Mecom na razie nie otrzymał żadnej oferty ze strony Springera.

— Mecom jest zainteresowany rozwijaniem swojej działalności w Polsce, a nie sprze-dawaniem aktywów — zapewnia Truls Velgaard, prezes Presspubliki.

Sprzedaż jesienią

Z informacji płynących z ministerstwa skarbu wynika, że Springer jest gotów kupić cały holding konsolidowany wokół PW Rzeczpospolita. W przeciwieństwie do Mecomu, który jest zainteresowany jedynie udziałami w Presspublice.

— Resort przygotowuje odpowiedź, w której stwierdzi, że z zadowoleniem przyjmuje ofertę Axel Springer i że wydawca będzie zaproszony do procesu sprzedaży aktywów, gdy tylko zakończy się proces ich konsolidacji w PW Rzeczpospolita — mówi nasz informator w ministerstwie skarbu.

Konsolidacja potrwa jeszcze kilka miesięcy. Obecna koncepcja zakłada włączenie do holdingu jedynie Wiedzy Powszechnej, Składnicy Księgarskiej i Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Sprzedaż aktywów wybranemu inwestorowi jest brana pod uwagę tak samo jak otwarta aukcja.

— Nadal aktualna jest koncepcja aukcji. Jesień jest bardzo prawdopodobnym terminem na jej przeprowadzenie. Ale jeżeli Axel Springer zaprezentuje konstruktywną ofertę, zapewniającą rozwój spółki i satysfakcjonującą nas cenę, to dlaczego skarb państwa miałby nie rozważyć takiej propozycji — zastanawia się Maciej Wewiór.

Komfortowa sytuacja

Kupnem udziałów w „Rzeczpospolitej” zainteresowanych jest wiele podmiotów, choćby wydawca „Super Expressu” czy giełdowy Point Group. Nie będzie łatwo. Mecom ma prawo pierwokupu.

— Rozważymy uczestnictwo w aukcji na kupno PW Rzeczpospolita, ale niekoniecznie będziemy w niej uczestniczyć. Zresztą sprzedaż ponad 50-procento- wego pakietu udziałów w PWR uruchamia nasze prawo pierwokupu 30 z 49 proc. akcji Presspubliki. To dla nas bardzo komfor- towa sytuacja — mówi Truls Velgaard.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gdzie dwóch się kłóci, tam Springer korzysta