Gdzie są dawni mistrzowie

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Czwarty z rzędu triumf CD Projektu nie ma precedensu w 20-letniej historii rankingu Giełdowa Spółka Roku.

Do tej pory zdarzyło się dwukrotnie, że spółka broniła tytułu z poprzedniego roku — TVN okazał się najlepszy w 2006 i 2007 r., a LPP w latach 2011-12. Pierwszej ze spółek na warszawskiej giełdzie już nie ma (została z niej wycofana przez inwestora), druga wciąż oceniana jest na tyle wysoko, że ma miejsce w szerokiej czołówce. W 2018 r. zajęła 10 miejsce. O jedną pozycję wyżej zajął Cyfrowy Polsat, zwycięzca z 2010 r. Spółka, kontrolowana przez Zygmunta Solorza, wygrała wówczas ex aequo z Bogdanką, która wówczas była świeżo sprywatyzowaną spółką, a teraz znów jest państwowa. W rankingu GSR za 2018 r. zajęła miejsce na początku drugiej setki.

Druga z kontrolowanych przez skarb państwa firm, które zdobyły tytuł w poprzednich latach — Giełda Papierów Wartościowych — po zajęciu 76 miejsca w 2017 r. awansowała do środka stawki. Regres zanotował natomiast Inter Cars (spadek z 53. na 90. miejsce) i Kruk, którego spadek z 15. na 29. miejsce (równolegle spadają też notowania giełdowe) dobrze odzwierciedla rosnący dystans ekspertów do windykacyjnej spółki. Wyższe noty w porównaniu z ubiegłym rokiem zebrało Asseco Poland (awans z 50. na 24. miejsce), a podobne — AmRest (spadek z 10. na 11.).

Znacznie bardziej spadł mBank (z 3. na 20. pozycję), a Bioton, który wrócił po przerwie do rankingu, wespół z British Automotive Holding zamknął zestawienie. Biotechnologiczna spółka oczarowała rynek i sięgnęła po tytuł GSR w 2005 r., ale później było już tylko gorzej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil ZAtoński

Polecane