Skok Comarchu, upadek Altusa

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Wystarczyło 12 miesięcy, by zarządzający i analitycy radykalnie zmienili zdanie o kilkunastu spółkach.

Brak sukcesów, niezbyt dobre perspektywy, bardzo przeciętne relacje z inwestorami i równie przeciętna ocena kompetencji zarządu — przed rokiem Comarch wypadł w rankingu Giełdowa Spólka Roku bardzo słabo, zajmując 73. lokatę. Paradoksalnie nie był to rok zły pod względem stopy zwrotu z akcji (była dodatnia), choć notowania przez większą część roku spadały. W 2018 r. stopa zwrotu z walorów Comarchu była ujemna, ale opinia analityków i maklerów o spółce znacząco się poprawiła. Wysokie noty zebrał zwłaszcza zarząd, nieźle oceniono też innowacyjność i relacje z inwestorami. W sumie złożyło się to na czwartą ocenę łączną i awans o 69 pozycji w zestawieniu.

Skok o kilkadziesiąt pozycji stał się też udziałem spółki Vigo System, która awansowała z 76. na 7. miejsce, bo ekspertom kojarzy się z innowacyjnością i znakomitymi perspektywami. Firma musi jednak popracować nad relacjami z inwestorami (tu zdobyła relatywnie najniższe noty), by zwiększyć swą rozpoznawalność — eksperci przyznali, że znają spółkę dość pobieżnie. O wiele więcej analitycy i zarządzający mają do powiedzenia na temat Wieltonu, który cenią przede wszystkim za kompetentny zarząd i perspektywy rozwoju. Głównie dzięki wysokim ocenom w tych kategoriach producent naczep z Wielunia awansował w rankingu o 63 pozycje na 13. miejsce. Wśród spółek o większej kapitalizacji wyraźny awans zaliczyłyBank Handlowy (z 67. na 30. miejsce, Asseco Poland (z 50. na 24.) i PKO BP (z 42. na 24.). Tylko dwie spółki nie zmieniły natomiast pozycji w porównaniu z rankingiem GSR 2017: CD Projekt, który otwiera stawkę, a także LW Bogdanka, która otwiera drugą setkę zestawienia. Największy regres stał się natomiast udziałem Altus TFI, towarzystwa, którego aktywa stopniały po wybuchu afery GetBacku oraz aresztowaniu byłego prezesa i głównego akcjonariusza Piotra Osieckiego. Notowania spółki runęły, runęła też opinia o niej, co przełożyło się na spadek niemal na dno rankingu — na 119. pozycję. Przed rokiem Altus zajął 16. lokatą.

W oczach ekspertów wiele straciły też państwowe spółki — PGE (spadek z 29. na 99. miejsce), PGNiG (z 5. na 75. miejsce) i JSW (z 64. na 110. miejsce), co jest ceną za trudne do przewidzenia decyzje głównego akcjonariusza i zarządu, dotyczące m.in. zagospodarowania gotówki. Z grupy przeciętniaków do grona outsiderów spadł Prime Car Management (w rankingu za 2018 r. spółka jest 118., w zestawieniuza 2017 r. była 64.), firma, która szybko zwiększyła zadłużenie i kiedy wydawało się, że czeka ją najgorsze, o kontroli nad nią zamarzyli trzej inwestorzy. Doszło do bezprecedensowej na warszawskiej giełdzie licytacji na wysokość ceny w wezwaniach. Dwa z nich zakończyły się fiaskiem, trzecie rusza na dniach.

Spory spadek w rankingu zaliczył też Medicalgorithmics, który przed rokiem zajął 32. miejsce, a w zestawieniu za 2018 dopiero 77. Z pierwszej dziesiątki wypadły też Ferro i Benefit Systems, a loty obniżyły tez Getin Noble Bank i ABC Data, które zawiodły zaufanie inwestorów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane