Skok Comarchu, upadek Altusa

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Wystarczyło 12 miesięcy, by zarządzający i analitycy radykalnie zmienili zdanie o kilkunastu spółkach.

Brak sukcesów, niezbyt dobre perspektywy, bardzo przeciętne relacje z inwestorami i równie przeciętna ocena kompetencji zarządu — przed rokiem Comarch wypadł w rankingu Giełdowa Spólka Roku bardzo słabo, zajmując 73. lokatę. Paradoksalnie nie był to rok zły pod względem stopy zwrotu z akcji (była dodatnia), choć notowania przez większą część roku spadały. W 2018 r. stopa zwrotu z walorów Comarchu była ujemna, ale opinia analityków i maklerów o spółce znacząco się poprawiła. Wysokie noty zebrał zwłaszcza zarząd, nieźle oceniono też innowacyjność i relacje z inwestorami. W sumie złożyło się to na czwartą ocenę łączną i awans o 69 pozycji w zestawieniu.

Skok o kilkadziesiąt pozycji stał się też udziałem spółki Vigo System, która awansowała z 76. na 7. miejsce, bo ekspertom kojarzy się z innowacyjnością i znakomitymi perspektywami. Firma musi jednak popracować nad relacjami z inwestorami (tu zdobyła relatywnie najniższe noty), by zwiększyć swą rozpoznawalność — eksperci przyznali, że znają spółkę dość pobieżnie. O wiele więcej analitycy i zarządzający mają do powiedzenia na temat Wieltonu, który cenią przede wszystkim za kompetentny zarząd i perspektywy rozwoju. Głównie dzięki wysokim ocenom w tych kategoriach producent naczep z Wielunia awansował w rankingu o 63 pozycje na 13. miejsce. Wśród spółek o większej kapitalizacji wyraźny awans zaliczyłyBank Handlowy (z 67. na 30. miejsce, Asseco Poland (z 50. na 24.) i PKO BP (z 42. na 24.). Tylko dwie spółki nie zmieniły natomiast pozycji w porównaniu z rankingiem GSR 2017: CD Projekt, który otwiera stawkę, a także LW Bogdanka, która otwiera drugą setkę zestawienia. Największy regres stał się natomiast udziałem Altus TFI, towarzystwa, którego aktywa stopniały po wybuchu afery GetBacku oraz aresztowaniu byłego prezesa i głównego akcjonariusza Piotra Osieckiego. Notowania spółki runęły, runęła też opinia o niej, co przełożyło się na spadek niemal na dno rankingu — na 119. pozycję. Przed rokiem Altus zajął 16. lokatą.

W oczach ekspertów wiele straciły też państwowe spółki — PGE (spadek z 29. na 99. miejsce), PGNiG (z 5. na 75. miejsce) i JSW (z 64. na 110. miejsce), co jest ceną za trudne do przewidzenia decyzje głównego akcjonariusza i zarządu, dotyczące m.in. zagospodarowania gotówki. Z grupy przeciętniaków do grona outsiderów spadł Prime Car Management (w rankingu za 2018 r. spółka jest 118., w zestawieniuza 2017 r. była 64.), firma, która szybko zwiększyła zadłużenie i kiedy wydawało się, że czeka ją najgorsze, o kontroli nad nią zamarzyli trzej inwestorzy. Doszło do bezprecedensowej na warszawskiej giełdzie licytacji na wysokość ceny w wezwaniach. Dwa z nich zakończyły się fiaskiem, trzecie rusza na dniach.

Spory spadek w rankingu zaliczył też Medicalgorithmics, który przed rokiem zajął 32. miejsce, a w zestawieniu za 2018 dopiero 77. Z pierwszej dziesiątki wypadły też Ferro i Benefit Systems, a loty obniżyły tez Getin Noble Bank i ABC Data, które zawiodły zaufanie inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane