Czytasz dzięki

Gdzie te czynniki podtrzymujące?

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 20-05-2020, 11:46

Mimo schłodzenia nastrojów w końcówce handlu na Wall Street (pojawiły się negatywne informacje dotyczące szczepionki na koronawirusa od firmy Moderna), handel w Azji upłynął w umiarkowanie pozytywnych nastrojach.

 Japońska giełda rosła na fali oczekiwań, że na specjalnie zwołanym posiedzeniu Banku Japonii w najbliższy piątek, podjęte zostaną decyzje o  dalszym poluzowaniu polityki monetarnej. Pojawiły się też informacje o kolejnym pakiecie wsparcia ze strony tamtejszych władz – 50 mld JPY zostanie skierowane do sektora prywatnego. Na tej fali słabszy pozostawał japoński jen.  Z kolei Ludowy Bank Chin nie zdecydował się na cięcie stopy pożyczkowej  (LPR), co było oczekiwane, chociaż giełda w Szanghaju zaliczyła lekki spadek. Stabilny był kurs juana, chociaż przez ostatnie zamieszanie w relacjach amerykańsko-chińskich USDCNH nie skorzystał zbytnio na osłabieniu się dolara w ostatnich dniach. 

Amerykańska waluta nadal pozostaje słabsza. W gronie najmocniejszych walut jest dzisiaj NZD po tym, jak prezes RBNZ dał do zrozumienia, że wątek ujemnych stóp procentowych nie jest w tym momencie tematem do dyskusji. Ruch nie jest jednak znaczący (NZDUSD spada o 0,4 proc.). Najsłabszą walutą jest natomiast funt, któremu zaszkodziły opublikowane dzisiaj rano dane nt.  kwietniowej inflacji CPI, która wypadła nieco poniżej oczekiwań – to podbija oczekiwania związane z dalszym luzowaniem polityki przez Bank Anglii (na czerwcowym posiedzeniu najpewniej zapadnie decyzja o zwiększeniu skali programu QE).

W kalendarzu mamy dzisiaj dane inflacyjne ze strefy euro (godz. 11:00), oraz Kanady (godz. 14:30), a także zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej o godz. 20:00, oraz wypowiedzi dwóch członków Fed.

OKIEM ANALITYKA 

Wczorajsze doniesienia sugerujące, że szczepionka Moderny może być na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ucięły oczekiwania, że za kilka miesięcy zobaczymy skuteczne antidotum na COVID-19. Teoretycznie nad szczepionką pracuje też wiele innych firm biotechnologicznych i najpewniej będą pojawiać się podobnie informacje do tej z poniedziałku, ale rynki będą podchodzić do tego z mniejszymi emocjami. Trzeba nauczyć się żyć z koranawirusem być może przez najbliższe dwa lata, a więc, czy rynki dobrze wyceniły „nową rzeczywistość”, czy patrzymy na nią przez właściwe okulary?

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jeżeli nie szczepionka to może jakieś inne wątki podtrzymujące rynkowy optymizm? Statystyki dla COVID-19 nie są złe, ale i też nie udaje się znacząco obniżyć wskaźnika reprodukcji koronawirusa, a nowe ogniska zaczynają pojawiać się w krajach o gorszym dostępie do służby zdrowia (Rosja, Brazylia). Wątkiem na który mogą zwrócić uwagę rynki będą tzw. rządowe pakiety wsparcia przygotowywane przez polityków. Według plotek administracja Trumpa może zaprezentować warte ponad 1 bln USD rozwiązania fiskalne po przypadającym na przyszły poniedziałek Dniu Pamięci. Pytanie jednak, czy nie staną się one elementem politycznych przepychanek. Skoro Republikanie nie chcą planu Demokratów wartego ponad 3 bln USD, to dlaczego Demokraci mieliby zgodzić się na plan Republikanów? Rozdźwięk w Kongresie (republikański Senat, demokratyczna Izba Reprezentantów) nie będzie tu pomagał. Z kolei w Europie do środy 27 maja, Komisja Europejska powinna zaprezentować szczegóły programu wsparcia, o którym wspomnieli Merkel i Macron w poniedziałek. Rynki zdają się oczekiwać po nim wiele, tymczasem może się okazać się pomoc nie będzie tak efektywna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane