GE Healthcare inwestuje w Voxela

AT
16-02-2011, 00:00

Firmy wypowiadają wojnę

Firmy wypowiadają wojnę

nowotworom. Będą

współpracować

przy uruchomieniu wytwórni

radiofarmaceutyków.

GE Healthcare przyśpieszy inwestycje polskiej sieci diagnostycznej Voxel. Oddział koncernu General Electric zainwestuje 6,6 mln zł w obligacje zamienne spółki wybierającej się na GPW.

— Pozwoli nam to zrealizować plany oddania do użytku pierwszej w Polsce komercyjnej wytwórni radiofarmaceutyków dla pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) —mówi Jacek Liszka, prezes Voxela.

Spółka już w zeszłym roku informowała o planowanych i już prowadzonych inwestycjach na ponad 70 mln zł. Postawiła przede wszystkim na radiofarmaceutyki, dzięki którym można diagnozować wczesne postaci nowotworów oraz przerzuty niemożliwe do wykrycia innymi metodami. Jest to najnowsza metoda badawcza, stosowana dopiero od kilku lat.

Radiofarmaceutyki mają być produkowane w nowym zakładzie w Koluszkach, którego budowa pochłonie 21 mln zł. Kolejne 52 mln zł Voxel przeznaczy na krakowskie centrum diagnostyczno-produkcyjne z własnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym. Tutaj z pomocą przyszła Unia, dzięki której do kasy spółki wróci około 31 mln zł.

GE — jak informują jego przedstawiciele — rozważy zamianę obligacji na akcje Voxela na warunkach z dokumentu emisyjnego (po 37 zł za papier), co oznacza objęcie udziału poniżej 5 proc. Drzwi nie są zamknięte, bo zagraniczny koncern ma szansę zwiększyć ten udział podczas emisji pre-IPO. Obligacje Voxela mają pięcioletni okres wykupu, a oprocentowanie jest zmienne.

Voxel działa na rynku usług medycznych od 2005 r. Specjalizuje się w badaniach diagnostycznych za pomocą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.

Światowy gigant

GE Healthcare działa w ponad 100 krajach i zatrudnia 46 tys. osób. Ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i jest działem amerykańskiej grupy General Electric. Jego sprzedaż sięga 16 mld USD. Świadczy usługi diagnostyczne i informatyczne, ma osiągnięcia w dziedzinie farmacji i biotechnologii oraz usługach wspomagających poprawę wydajności i skuteczności leczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GE Healthcare inwestuje w Voxela