Gekon da finansowy zastrzyk ekoprojektom

opublikowano: 01-03-2013, 00:00

Finansowanie: Ekodotacje? Do tej pory właściwie nie było się o co bić. Aż do dzisiaj. Właśnie ruszył program, w którym do wzięcia jest 400 mln zł

Finansowe wsparcie na innowacje proekologiczne było do tej pory — delikatnie ujmując — mizerne. W efekcie zamiast tworzyć nowe technologie w tym obszarze naukowcy i przedsiębiorcy najczęściej importowali już istniejące. Aby poprawić sytuację i uaktywnić krajowe podwórko, powstał nowy instrument — Gekon. To pierwszy branżowy program finansujący nowe rozwiązania z obszaru ekologii i energetyki odnawialnej.

Nawet nazwa jest ekologiczna, ale jednocześnie jest to skrót od pełnego brzmienia instrumentu, czyli Generatora Koncepcji Ekologicznych. Wnioski o dotacje w pierwszym rozdaniu można składać od dzisiejszego poranka. Program ma być bodźcem do współpracy dla przedsiębiorców i naukowców. Zachętą jest niebagatelna pula do wzięcia — 400 mln zł. Na tę kwotę po połowie złożyły się organizujące konkursowe zmagania Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

— Mamy nadzieję, że to będzie początek zupełnie nowego rozdziału, jeśli chodzi o współpracę nauki i biznesu przy rozwiązaniach proekologicznych. Nowe technologie przyczynią się nie tylko do większej konkurencyjności polskich firm, ale też wspomogą wypełnienie środowiskowych norm i unijnych zobowiązań w tym zakresie. A trzeba pamiętać, że dla Europy zielone technologie są dziś priorytetem — zwraca uwagę prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

— Jest w Polsce wiele ciekawych projektów, które wymierają na etapie badań. Nie mają szansy na wdrożenie, bo brakuje impulsu, najczęściej w postaci funduszy. Efekt? Przedsiębiorcy zniechęcają się do badań, a potencjał naukowy się marnuje. Dotacje z programu Gekon to szansa na doprowadzenie tych przedsięwzięć do końca — dodaje Agnieszka Karwat, koordynatorka programu z NFOŚiGW.

Fiasko badań? Bez konsekwencji

W startującym dziś pierwszym konkursie do wzięcia jest 280 mln zł. W szranki o te pieniądze mogą stanąć firmy, ich grupy oraz konsorcja naukowe, w skład których wchodzi co najmniej jeden przedsiębiorca. Gekon finansuje pełen cykl innowacji — od koncepcji przez prace B+R po etap wdrażania. Warunek: muszą to być rozwiązania innowacyjne i proekologiczne. Jakie przedsięwzięcia mają szanse na dofinansowanie?

Pieniądze dostaną najlepsze projekty dotyczące m.in. pozyskiwania energii z czystych źródeł oraz efektywności energetycznej i magazynowania. Dotacje czekają też na przedsięwzięcia, które zakładają korzystanie z nowatorskich metod otrzymywania paliw, energii i materiałów z odpadów. Wsparcie jest podzielone na dwie fazy. Na pierwszą, która obejmuje prace B+R, przeznaczono 120 mln zł. Każdy projekt ma szansę na dotację od 500 tys. zł do nawet 10 mln zł. Aby dostać te pieniądze, firma musi sfinansować co najmniej 20 proc. wydatków tej fazy projektu — resztę pokryją organizatorzy konkursu.

Dotację będzie można przeznaczyć m.in. na aparaturę naukowo-badawczą, usługi badawcze, koszty pracy, materiałów i wiedzy technicznej. Ta faza może trwać najdłużej dwa lata. Brak kontynuacji projektu po zakończeniu części B+R nie oznacza konieczności zwrotu przyznanej dotacji. Następny etap to wprowadzenie w życie efektów pierwszej fazy. Pula do podziału — 160 mln zł.

Firma może dostać nawet 20 mln zł, ale dofinansowanie nie może być wyższe niż 5-krotność kwoty przyznanej na B+R. Dotacja może pójść m.in. na projekty budowlane i wykonawcze, nabycie gruntów, maszyn i urządzeń, patenty, licencje i koszty usług doradczych. Faza wdrażania może trwać nie dłużej niż trzy lata.

Będzie jeszcze jedna szansa

Organizatorzy nie obawiają się o frekwencję w startującym naborze. — Już jest ogromne zainteresowanie. Teraz liczymy na ciekawe, innowacyjne projekty — mówi Agnieszka Karwat. Drugi konkurs zostanie ogłoszony w ostatnim kwartale tego roku.

14.03

Do tego dnia można składać wnioski o dotacje z programu Gekon. Więcej informacji Szczegóły dotyczące programu Gekon:

+22 45-90-452 www.program-gekon.pl www.ncbr.gov.pl www.nfosigw. gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu