Generali uciekło od wysokiej kary

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Zamiast prawie 5 mln zł ubezpieczyciel musi zapłacić 10 razy mniej, niż życzył sobie UOKiK.

Kolejna firma przekonała się, że warto skarżyć do sądów decyzje o karach finansowych nakładanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Generali Życie TU nie poddało się nawet wówczas, gdy sąd pierwszej instancji utrzymał w mocy karę wysokości 4,7 mln zł nałożoną przez prezesa UOKiK w 2013 r. Firma ubezpieczeniowa postanowiła orzeczenie zaskarżyć do sądu apelacyjnego. Ten stwierdził, że sankcja jest zbyt wysoka w stosunku do przewinienia, i ściął ją 10-krotnie — do 470 tys. zł. Orzeczenie jest prawomocne. UOKiK teoretycznie może złożyć kasację do Sądu Najwyższego. Sprawa ma swój początek w 2011 r., kiedy klient Generali Życie TU poskarżył się, że ubezpieczyciel stosuje zakazane praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Do akcji wkroczył UOKiK.

Małgorzata Anna Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz więcej

Małgorzata Anna Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Marek Wiśniewski

Zażądał od spółki przedstawienia m.in. listów kierowanych do klientów,zawierających propozycje indeksacji składki ubezpieczeniowej i sumy ubezpieczenia na życie. W wyniku kontroli urząd stwierdził, że firma dokonywała indeksacji sumy ubezpieczenia o mniejszy wskaźnik procentowy od wskaźnika składki, ale klientów informowała, że indeksacja jest przeprowadzana o taki sam wskaźnik procentowy. UOKiK uznał, że w ten sposób spółka wprowadzała klientów w błąd i naruszała zbiorowe interesy konsumentów.

Generali nie zgodziło się z zarzutami, twierdząc, że indeksacja była dokonywana prawidłowo i zgodnie z prawem, i apelując o nieobciążanie jej karą. Urząd potraktował ją surowo, nakładając karę wysokości 4,7 mln zł. Za surowo, jak się okazało w sądzie apelacyjnym. To kolejny wyrok w ostatnim czasie potwierdzający, że UOKiK zbyt często szafuje karami finansowymi dla firm, tzn. nakłada je bezzasadnie albo za wysokie. Skuteczność decyzji UOKiK jest dość niska. W sądach upada około 60 proc. łącznej wysokości sankcji, które regulator nakłada na firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy