Geremek: Wierzę, że w czerwcu uda się uchwalić budżet UE

Polska Agencja Prasowa SA
23-03-2005, 20:01

Eurodeputowany Unii Wolności Bronisław Geremek jest przekonany, że w czerwcu dojdzie do uchwalenia budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Według Geremka, gwarantem zakończenia prac nad budżetem UE w czerwcu są: przewodnictwo w UE Luksemburga oraz dwa ostatnio zawarte kompromisy w ważnych dla UE sprawach.

Eurodeputowany Unii Wolności Bronisław Geremek jest przekonany, że w czerwcu dojdzie do uchwalenia budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Według Geremka, gwarantem zakończenia prac nad budżetem UE w czerwcu są: przewodnictwo w UE Luksemburga oraz dwa ostatnio zawarte kompromisy w ważnych dla UE sprawach.

"Prezydencja Luksemburga jest bardzo sprawnie prowadzona i rząd tego kraju chce doprowadzić do uchwalenia budżetu jeszcze w czerwcu, a dodatkowo ostatnio udało się państwom UE zawrzeć dwa kompromisy. Pierwszy w sprawie dyrektywy usługowej, a drugi w sprawie paktu stabilizacji i wzrostu. Teraz czas na kompromis w kwestiach budżetowych" - powiedział PAP Geremek w środę w Poznaniu.

Zdaniem Geremka, na nowo określony program poprawy konkurencyjności UE jest bardziej realistyczny niż poprzedni, który zakładał, że UE prześcignie USA. "Polska musi zrobić wszystko, żeby nie był to program tylko dla krajów bogatych, ale wtedy musimy co najmniej pięciokrotnie zwiększyć nasze wydatki na badania naukowe" - dodał.

Podsumowując pierwszy okres funkcjonowania Polski w UE Geremek za największy sukces uznał dobre wyniki naszego rolnictwa na rynkach unijnych, a za największą porażkę - słabe wykorzystanie możliwości, jakie UE daje polskiej nauce oraz słabe obsadzenie Polakami ważnych stanowisk w UE.

Geremek był w środę gościem debaty "Europa, ale jaka?", zorganizowanej przez Europejskie Centrum Integracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Geremek: Wierzę, że w czerwcu uda się uchwalić budżet UE