Gęsicka: Nowe zasady dystrybucji funduszy strukturalnych w 2007 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 19:51

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka ma nadzieję, że nowe zasady dystrybucji funduszy strukturalnych będą wprowadzone w 2007 r. Jej zdaniem, pozwoli to na lepsze wykorzystanie pomocy unijnej.

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka ma nadzieję, że nowe zasady dystrybucji funduszy strukturalnych będą wprowadzone w 2007 r. Jej zdaniem, pozwoli to na lepsze wykorzystanie pomocy unijnej.

    W środę w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Rozwój obszarów wiejskich - wyzwania dla społeczeństw europejskich", zorganizowana przez przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Boella w Polsce oraz Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich i Fundację Fundusz Współpracy.

    Jak wynika z danych resortu rozwoju regionalnego, z przyznanych Polsce na lata 2004-2006 12,8 mld euro pomocy w ramach funduszy strukturalnych, do tej pory zakontraktowano ok. 50 proc. Natomiast poziom wydatkowania środków z UE na konta firm wyniósł na koniec 2005 r. ok. 5 proc.

    "W roku 2007 będziemy mieli szczyt wydatków z Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006. W związku z tym, z mojego punktu widzenia uruchomienie w 2007 r. funduszy unijnych oznacza obciążenia Polski z tytułu współfinansowania. Będzie to obciążenie zarówno dla budżetu państwa, jak i budżetów samorządowych" - powiedział Gęsicka na konferencji prasowej zorganizowanej w przerwie obrad. 

    Narodowy Plan Rozwoju to kompleksowy program rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i koncepcje modernizacji polskiej gospodarki. Obecnie realizowany jest NPR na lata 2004-2006, stanowiący podstawę do ubiegania się o fundusze Unii Europejskiej.

    Jak informowali przedstawiciele MRR, nowe zasady dystrybucji środków strukturalnych przewidują m.in. uproszczenie sposobu aplikowania środków unijnych i ułatwienia w procesie składania wniosków 

    Minister przypomniała, że Polska jest jednym z krajów w UE, w którym zasady wykorzystywania funduszy unijnych regulowane są w drodze licznych rozporządzeń.

    Dyskusję na konferencji zdominowało znaczenie rozwoju obszarów wiejskich, nie tylko dla mieszkańców wsi, ale przede wszystkim dla rozwoju społecznego i gospodarczego społeczeństw europejskich.

    Podczas konferencji wręczono 10 stypendiów naukowych z zakresu zintegrowanego rozwoju obszarów wiejskich przyznawanych w ramach programu "Wieś z przyszłością, przyszłość na wsi" Fundacji im. Heinricha Boella.

    Stypendia otrzymali: Anna Augustyn (Uniwersytet Warszawski, Socjologia); Karina Grytz-Jurkowska (Uniwersytet Opolski, Ekonomia); Katarzyna Hanke (Uniwersytet Łódzki, Socjologia), Justyna Jaworek (Akademia Rolnicza we Wrocławiu, Architektura Krajobrazu); Leokadia Juroszek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Socjologia); Piotr Krośniak (Uniwersytet Warszawski, Gospodarka Przestrzenna); Emilia Katarzyna Legieta (Uniwersytet w Białymstoku, Socjologia); Paweł Łopatka (Collegium Polonicum w Słubicach, Gospodarka Przestrzenna); Joanna Pietrasik (Uniwersytet Warszawski, Etnologia i Antropologia Kulturowa); Agnieszka Wiczuk (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Socjologia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane