Gęsicka o możliwościach rozwoju miast

opublikowano: 11-01-2007, 19:14

Na realizację Strategii Rozwoju Kraju - uwzględniając środki publiczne i prywatne - przewidziano 108 mld zł.

O możliwościach i uwarunkowaniach rozwoju polskich miast, m.in. w kontekście realizacji rządowej Strategii Rozwoju Kraju, mówiła w czwartek w Katowicach minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Tego dnia rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Polityka miejska w kontekście polityki spójności UE w latach 2007 -2013".

Minister zaznaczyła, że na realizację Strategii Rozwoju Kraju - uwzględniając środki publiczne i prywatne - przewidziano 108 mld zł. Strategia przedstawia priorytety rozwoju kraju, ale - jak mówiła Gęsicka - wskazuje również, co w poszczególnych regionach jest istotne z punktu widzenia rządu.

Minister wskazała samorządowcom, że wśród sześciu priorytetów dokumentu dwa szczególnie dotyczą rozwoju miast. Chodzi o poprawę stanu infrastruktury technicznej i społecznej oraz rozwój regionalny i podniesienie spójności terytorialnej.

W ramach pierwszego z nich, największe inwestycje na terenach miejskich dotyczyć mają poprawy infrastruktury transportowej, środowiska naturalnego, rozwoju technik informatycznych oraz poprawy warunków życia w miastach głównie przez rewitalizację i rozwój infrastruktury mieszkaniowej.

Minister podkreślała rolę miast jako motoru rozwoju ich regionów. "W większości regionów w Polsce mamy tylko jedną lub dwie metropolie i ubogą prowincję dookoła" - mówiła. Tymczasem chodzi o to - zaznaczała - by miasta faktycznie, a nie statystycznie, inspirowały rozwój.

Zwróciła uwagę, że miasta wojewódzkie i na prawach powiatu lepiej radzą sobie z pozyskiwaniem funduszy z Unii Europejskiej niż mniejsze miejscowości i gminy wiejskie, które na przykład nie mają odpowiednio przygotowanych kadr. Dlatego w Strategii przewidziano pomoc dla nich, by mogły skuteczniej starać się o fundusze.

Tymczasem według samorządowców, miasta powinny mieć odrębny program rozwoju. Wyrażali obawy, że niektóre projekty, planowane przez rząd a dotyczące bezpośrednio miast, będą przeprowadzane z ich minimalnym udziałem.

Organizatorami konferencji "Polityka miejska w kontekście polityki spójności Unii Europejskiej w latach 2007-2013" są m.in. Śląski Związek Gmin i Powiatów, Związek Miast Polskich oraz miasto Katowice. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane