Gęsicka: w Polsce najwięcej unijnych środków na infrastrukturę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2006, 14:02

Polska nie zmieni znacząco podziału wydatkowania funduszy strukturalnych UE w latach 2007-2013. Nadal najwięcej pieniędzy będzie wydawanych na poprawę infrastruktury - powiedziała w czwartek w Krynicy minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Polska nie zmieni znacząco podziału wydatkowania funduszy strukturalnych UE w latach 2007-2013. Nadal najwięcej pieniędzy będzie wydawanych na poprawę infrastruktury - powiedziała w czwartek w Krynicy minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

"W następnym okresie programowania struktura alokacji środków będzie podobna do obecnej: około połowy środków przeznaczymy na infrastrukturę, resztę na kapitał ludzki, oświatę, edukację, kształcenie, walkę z bezrobociem, innowacje oraz wyrównanie szansy najbiedniejszych regionów naszego kraju", powiedziała Gęsicka podczas panelu dyskusyjnego w ramach krynickiego Forum Ekonomicznego.

Jak podkreśliła, największym problemem przy wydatkowaniu unijnych pieniędzy w latach 2007-2013 będzie usprawnienie funkcjonowania administracji publicznej i systemu prawnego. "Bez tego żadne pieniądze nie zostaną w pełni skonsumowane", oceniła.

Szczególnie zapóźnioną dziedziną,  jej zdaniem, jest transport. "To dziedzina, w której administracja publiczna od lat nie daje sobie rady z inwestowaniem pieniędzy unijnych - mamy w Polsce nierozwiązane problemy prawne, administracyjne i logistyczne", zaznaczyła Gęsicka.

Według minister, o ile Polska w pierwszym okresie programowania w latach 2004-2006 otrzymała około 6 proc. środków w ramach całej unijnej polityki spójności, to w latach 2007-2013 wskaźnik ten może wzrosnąć do ponad 19 proc. "Oznacza to, że nasz kraj będzie poligonem doświadczalnym dla całej Unii i od tego, jak te środki wykorzystamy, będzie zależeć dalszy los polityki spójności UE", dodała.

Zdaniem minister, pierwsze efekty polityki spójności w Polsce są bardzo dobre: w zeszłym roku wzrost PKB tylko z tytułu absorpcji tych funduszy zwiększył się o 0,86 proc. W tym roku spodziewany jest ponad 2,5 proc. wzrost PKB z tego tytułu. Spada też bezrobocie, rosną inwestycje i pojawia się ożywienie w biznesie.

"To także obudzenie społeczeństwa obywatelskiego, bo fundusze są programowane i wykorzystywane w sposób partnerski i różni partnerzy społeczni mogą w tym procesie uczestniczyć", dodała Gęsicka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gęsicka: w Polsce najwięcej unijnych środków na infrastrukturę