GetBack zredukował zadłużenie o 450 mln zł

opublikowano: 03-12-2019, 22:00

Cudów nie ma, ale restrukturyzacja windykatora idzie nieco lepiej niż pierwotnego planu.

Do wrocławskich sądów wpłynęła informacja o realizacji planu restrukturyzacyjnego oraz zaktualizowany plan restrukturyzacji GetBacku. W ocenie zarządu spółki te informacje uprawdopodobniają wykonanie układu w stopniu wyższym niż ten, który istniał podczas wydania postanowienia o jego zatwierdzeniu przez sąd. Z najnowszych informacji wynika, że windykator zredukował zadłużenie nieukładowe — a więc głównie zabezpieczone — o 453,6 mln zł. Z około 700 mln zł spadło ono do 245,7 mln zł. Udało się to dzięki spłacie 240,5 mln zł zobowiązań zabezpieczonych z pieniędzy otrzymanych w wyniku sprzedaży części aktywów Hoist Finance, spłacie 75,9 mln zł zobowiązań zabezpieczonych i niezabezpieczonych zobowiązań funduszy (które ze względu na konstrukcję muszą być spłacone w całości) oraz uzgodnioną z wierzycielami zabezpieczonymi redukcją zobowiązań zabezpieczonych o 137,2 mln zł.

Magdalena Nawłoka, p.o. prezesa GetBacku
Fot. Marek Wiśniewski

— Część z tych 137,2 mln zł wynegocjowanych redukcji już stała się faktem, a część jest odroczona do faktycznego momentu spłaty. Jeśli więc np. spłata rozłożona jest na trzy lata, to redukcja nastąpi wraz przekazaniem ostatniej transzy. Gdyby układ został podważonyi doszło do upadłości, to część tej redukcji nie nastąpi — tłumaczy Magdalena Nawłoka, p.o. prezesa GetBacku.

Właśnie przez próby podważenia układu nadal jest on nieprawomocny, a więc nie jest też wykonywany. Tymczasem restrukturyzacja spółki zmierza w kierunku korzystnym dla obligatariuszy. Od czerwca 2018 r., czyli mniej więcej od zatwierdzenia układu, GetBack wygenerował 83,1 nadwyżki na działalności operacyjnej, a miesięczne koszty działalności ściął z 17 do 7 mln zł, czyli o 20 proc. więcej, niż zakładał w propozycjach układowych. Biorąc pod uwagę 116 mln zł, które spółce zostały jeszcze z transakcji z Hoistem, 37,8 mln zł ze sprzedaży aktywów zagranicznych (głównie w Rumunii) i zwrotów kaucji oraz 4,4 mln zł wpływów gotówkowych lub redukcji zobowiązań w wyniku ugód z kontrahentami, powstała nadwyżkana wykonanie układu. Jej wysokość nie jest znana, ale tylko w wyniku tych działań wzrosła o 24,7 mln zł, można więc ją szacować na kilkadziesiąt milionów.

Odświeżony plan restrukturyzacji zakłada, że 25 mln zł z tej nadwyżki zostanie przeznaczone na przyspieszenie płatności dwóch pierwszych rat układowych. Pozostała kwota będzie stanowić rezerwę na pokrycie wydatków nieujętych w planie restrukturyzacji. Pierwsze dwie raty należy interpretować jako raty układowe płatne w trzecim i czwartym terminie, a nie „puste” raty z pierwszego i drugiego terminu. W przypadku większości obligatariuszy raty trzecia i czwarta obejmują łącznie 4 proc. kapitału, jaki pożyczyli spółce. Ogółem mają dostać 25 proc. Z grubo ponad 2 mld zł zobowiązań GetBack planuje zwrócić uczestnikom układu 604,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane