Getin Bank dostanie kapitał

Beata Tomaszkiewicz, PZ
opublikowano: 23-03-2007, 00:00

Getin Bank jeszcze w tym półroczu znów wyciągnie rękę do inwestorów. Tak to jest, gdy spółka za szybko się rozwija.

W końcu marca odbędzie się walne zgromadzenie Getin Banku, należącego do kontrolowanego (jeszcze) przez Leszka Czarneckiego Getin Holdingu. Akcjonariusze podejmą dwie kluczowe dla banku decyzje — o podziale zysku i podwyższeniu kapitału.

Bo kredyty idą w górę

— Biorąc pod uwagę tempo rozwoju, uważamy, że propozycja zarządu pozostawienia całego zysku w banku na zwiększenie kapitałów powinna zostać przyjęta — ocenia Piotr Stępniak, prezes Getin Holdingu.

W ubiegłym roku Getin Bank zarobił na czysto ponad 140 mln zł. Zaliczył ponad 80-procentowy przyrost akcji kredytowej — do ponad 6 mld zł. Było to możliwe dzięki zgodzie akcjonariuszy na dostarczanie bankowi kapitałów. Ogółem otrzymał on w ubiegłym roku 185 mln zł. W tym roku planowane jest kolejne dokapitalizowanie. Wprawdzie akcjonariusze mają upoważnić zarząd do podwyższenia kapitału o 100 mln zł do 2009 r., ale po pierwsze — to cena nominalna, więc bank dostanie dużo więcej, a po drugie — część tych pieniędzy będzie potrzebna dużo wcześniej.

— Zależy nam na utrzymaniu współczynnika wypłacalności Getin Banku na poziomie 12 proc. Tymczasem tempo wzrostu akcji kredytowej banku jest tak duże, że dokapitalizowanie może być mu potrzebne jeszcze w tym półroczu — mówi Piotr Stępniak.

Bo szykują się wydatki

Prawdopodobnie holding także nie będzie płacił dywidendy za ubiegły rok. Czeka go wiele inwestycji, m.in. w Rosji. Jednak wbrew wcześniejszemu optymizmowi transakcji w tym regionie może nie udać się zakończyć w tym roku.

Na dodatek znów coraz głośniej jest o rychłej sprzedaży całego imperium finansowego przez Leszka Czarneckiego. Analitycy uspokajają jednak, że finalizacja transakcji pakietu, który wart jest minimum 4,5 mld zł (plus nawet 20-procentowa premia), nie jest kwestią tygodni.

Jeśli nawet rozpoczęły się przymiarki do sprzedaży Getinu, finału można się spodziewać najwcześniej pod koniec roku, toteż ewentualne plany inwestora nie wpłyną na dokapitalizowanie Getin Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz, PZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu