Getin chce połączyć łódzki bank z GBG

Przemysław Barankiewicz
opublikowano: 23-04-2004, 00:00

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego giełdowy Getin złożył ofertę na zakup Banku Przemysłowego.

Giełdowy Getin chce dołączyć do Górnośląskiego Banku Gospodarczego łódzki Bank Przemysłowy (BP), będącą w poważnych tarapatach instytucję finansową, którą przez wiele miesięcy poważnie zainteresowany był Kulczyk Holding. Getin złożył ofertę zakupu banku, ale jej szczegóły nie są jeszcze znane.

Od komisarza do wielkości

Bank Przemysłowy od roku działa pod zarządem komisarycznym. Miał go dokapitalizować Kulczyk Holding. Spółka Jana Kulczyka zgodziła się wyłożyć 120 mln zł, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) dwukrotnie więcej. Z każdym kwartałem rosły jednak straty łódzkiego banku (na koniec września 2003 r. BP miał ujemne fundusze własne wysokości 110 mln zł). Kulczyk Holding wniósł o zwiększenie pomocy ze strony BFG. Bez skutku.

To, co nie opłacało się holdingowi, wydaje się obiecujące dla Getinu. Jego główny akcjonariusz od dawna planował stworzenie ogólnopolskiej instytucji finansowej. Na początku roku Getin za 255 mln zł przejął 71 proc. GBG. To bardzo rentowny bank (w 2003 r. zarobił 35 mln zł netto), ale działający na południu Polski. Fuzja z Bankiem Przemysłowym, pięciokrotnie mniejszym pod względem sumy bilansowej, umożliwiłaby GBG wejście do centralnej części Polski. Jednocześnie z 44 do ponad 70 wzrosłaby liczba placówek banku. O ponad 500 mln złotych wzrosłyby też depozyty. Mniej portfel kredytowy, ponieważ BP od wielu miesięcy ich nie udziela.

Z dwudziestki w świat

Bank, który powstałby z połączenia obu instytucji, zamykałby drugą dziesiątkę największych polskich banków pod względem sumy bilansowej.

Getin zakończył właśnie sukcesem emisję akcji na sfinansowanie zakupu GBG. Zgodnie z zapowiedziami, holding planuje ekspansję na Wschód, ale na razie bardziej aktywny jest na rynku krajowym. Leszek Czarnecki, właściciel 59 proc. Getinu, kontroluje także towarzystwo ubezpieczeniowe Europa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Getin chce połączyć łódzki bank z GBG