Getin mrozi wschodni biznes

ET
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Miały być dwa Getiny na parkiecie. Nadal jest jeden. I chyba jeszcze poczeka na zagranicznego bliźniaka.

Miały być dwa Getiny na parkiecie. Nadal jest jeden. I chyba jeszcze poczeka na zagranicznego bliźniaka.

Niemal równo rok temu Leszek Czarnecki, główny udziałowiec Getin Holding, zapowiedział wydzielenie z grupy zagranicznych biznesów, żeby następnie — pod marką Getin International (GI) — wprowadzić je na giełdę. Przewidywany termin IPO określił na czerwiec 2008 r. Sytuacja na rynkach finansowych pokrzyżowała te plany. Kolejny termin debiutu Getin określił na połowę przyszłego roku. Czy zostanie dotrzymany? Na razie GI rezygnuje z niektórych planów. Nie przejmie np. Carcade, spółki leasingowej Getinu w Rosji. Kilka dni temu holding poinformował, że umowa sprzedaży została rozwiązana.

Artur Wiza, członek zarządu Getin Holding, tłumaczy, że chodzi tylko o to, żeby nie obciążać książki GI kosztami utrzymywania rosyjskiej spółki.

Piotr Palenik, analityk ING Securities, uważa, że zagraniczny projekt został zamrożony na jakiś czas, co — biorąc pod uwagę sytuację w Rosji i na Ukrainie — jest decyzją racjonalną. Poza tym nie ma ona wpływu na wartość holdingu.

— Akcja kredytowa w Getin Banku osłabła. Gdyby rozwijała się równie dynamicznie jak do niedawna, byłaby potrzeba do uzyskiwania kapitałów. I wówczas wypchnięcie Getin International z grupy miałoby sens. Teraz w zasadzie nie ma znaczenia dla sytuacji całej grupy — mówi Piotr Palenik.

Analityk chwali też ostrożną strategię przejmowania banków w Rosji. GI miesiącami szukał okazji. Do żadnej transakcji nie doszło. Teraz, gdy system bankowy za wschodnią granicą przeżywa bardzo ciężkie chwile, okazało się, że była to słuszna decyzja.

Pozostałe spółki Getinu na Wschodzie radzą sobie lepiej lub gorzej.

— Zagraniczne aktywa Getinu są bezpieczne — mówi Piotr Palenik.

Najbardziej dochodowy jest leasingodawca — Carcade, który po trzech kwartałach miał 17 mln zł zysku. W IV kw., po tąpnięciu na rosyjskim rynku finansowym, wyniki nie będą już tak dobre. Na plusie jest też Somelbank na Białorusi, w którym Getin ma 75 proc. udziałów. Na koniec września jego zysk wyniósł 1,5 mln zł. Natomiast Plusbank, Akkord-Plus (pośrednik finansowy) i Carcade Plus (leasing) na Ukrainie miały stratę (odpowiednio: 2,3 mln zł, 1,8 mln zł, 599 tys. zł). Na minusie był też Getin International. Strata wyniosła 7,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu