Getin nadal liderem, rywale coraz bliżej

Kamil Zatoński
05-09-2009, 12:18

ING BSK, BZ WBK i PKO BP gonią holding zarządzany przez Krzysztofa Rosińskiego.

Getin Holding już po raz czwarty wygrał ranking "PB", podsumowujący kwartalne osiągnięcia giełdowych banków. Dominacja Getinu nie jest już jednak tak bezdyskusyjna, jak do tej pory. Po piętach spółce Leszka Czarneckiego depcze przede wszystkim konserwatywny ING BSK, a w grupie pościgowej są też BZ WBK i PKO BP. Jeszcze w pierwszym kwartale lider miał najlepsze wskaźniki aż w pięciu z dziewięciu kategorii rankingu. Dziś może się pochwalić prowadzeniem tylko w pod względem dynamiki wyniku z prowizji i opłat, a także dyscypliną kosztową.

W sumie dla dziesięciu giełdowych banków, które wzięliśmy pod uwagę w rankingu, drugi kwartał nie był zły. Wydaje się więc, że po dołku z początku roku powinno być już z każdym kwartałem lepiej. Sporo zależeć jednak będzie od tego, kiedy odwrócą się negatywne tendencje dotyczące wyniku odsetkowego, głównego źródła dochodów sektora. W sumie w 10 analizowanych bankach wyniósł on w drugim kwartale 4,15 mld zł. To 11 proc. mniej niż przed rokiem, ale już tylko 1 proc. mniej niż w I kwartale. Rezultat ten jest zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy zwracali już uwagę, że wynik odsetkowy będzie spadał z powodu zmniejszenia marż (wynik wojny depozytowej), a także pogorszenia jakości portfela kredytowego.

Niższe dochody z odsetek banki starają się jednak nadrobić wyższymi wpływami z prowizji i opłat. Tu trend coraz wyraźniej się odwraca, bo choć w ujęciu rocznym dynamika w giełdowej dziesiątce jest wciąż ujemna (nieznacznie, bo -1,4 proc.), to już w porównaniu z początkiem roku wzrost jest wyraźny (+7 proc.). Wynik ten (2,3 mld zł) również był lepszy od oczekiwań analityków.

Podobnie wyższy od prognoz (i to aż o 32 proc.) okazał się być też łączny wynik netto 10 banków (1,8 mld zł). Nie przeszkodził fakt, że koszty rezerw były w sumie minimalnie wyższe, niż się spodziewano (-1,86 mld wobec -1,8 mld zł). Ocena zysku zależy od tego, z jakiej perspektywy spojrzymy na osiągnięcia banków. W porównaniu z pierwszym kwartałem jest lepiej o 19 proc., ale w porównaniu z II kwartałem 2008 r. — wyraźnie gorzej (-42 proc.). Dwa banki (Bank BPH i BRE Bank) miały stratę. Podobnie było trzy miesiące wcześniej, tyle że wówczas outsiderami były Bank BPH i Kredyt Bank. Żaden z banków nie odnotował poprawy zysku, relatywnie najmniej spadł wynik BZ WBK (o jedną piątą).

Ważne, że poza dwoma wyjątkami (znów Bank BPH, ale także PKO BP) wszystkie analizowane giełdowe banki poprawiły współczynnik wypłacalności w stosunku do wyniku na koniec I kwartału. Średnia wzrosła z 10,8 do 11,7 proc. Gorzej jest natomiast ze wskaźnikiem rentowności kapitału własnego. Tu znów tylko dwa banki (ING i Pekao) odstawały od normy, którą był spadek o 1,2 pkt. proc. (o tyle obniżyła się mediana). Mniej jednoznacznie wypada porównanie wskaźnika kosztów do dochodów, który w porównaniu z początkiem roku wzrósł w czterech, a obniżył się w sześciu bankach. W siedmiu instytucjach spadła natomiast relacja kredytów do depozytów. Po części to konsekwencja umocnienia złotego (spada wartość kredytów walutowych), po części przykręcenia kurka z kredytami. Mimo to w trzech bankach (BRE, Millennium i Kredyt Banku) stosunek kredytów do depozytów wciąż przekracza 100 proc. Również w trzech (Bank BPH, Pekao i ING) doszło też do spadku wartości depozytów.

Po zsumowaniu wyników rankingu po pierwszym i drugim kwartale, Getin zdecydowanie prowadzi. Na drugim miejscu jest PKO BP, a podium uzupełnia ING BSK. Czwarte miejsce zajmują ex-aequo Pekao i BZ WBK, dalej są Handlowy, BRE Bank, Kredyt Bank i Millennium. Na ostatnim miejscu jest Bank BPH.

Zmiana wobec rankingu z I kwartału 2009

Pozycja Bank Zmiana

1. Getin

2. ING BSK 2

3. BZ WBK 2

4. PKO BP 2

5. Pekao 2

6. Handlowy 1

7. BRE Bank 1

8. Kredyt Bank 1

9. Millennium 1

10. Bank BPH

 Getin nadal liderem, rywale coraz bliżejGetin nadal liderem, rywale coraz bliżej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Getin nadal liderem, rywale coraz bliżej