Getin Noble Bank kusi zyskiem bez podatku

opublikowano: 11-01-2018, 22:00

Instytucja z problemami jest w ostatnich miesiącach giełdową gwiazdą sektora. Kurs przebił najbardziej optymistyczną wycenę analityków

W ciągu ostatnich czterech miesięcy Getin Noble Bank podrożał o 48 proc. i jest najlepszą inwestycją w sektorze. Jego kurs przekracza wszystkie wyceny analityków. Zresztą sześciu na ośmiu monitorujących spółkę zaleca sprzedaż jej akcji. Jedna rekomendacja jest neutralna, a tylko jeden radzi kupować. Optymistą jest Michał Sobolewski z DM Banku Ochrony Środowiska. W grudniu zmienił zalecenie dla spółki z „neutralnie” na „kupuj”, a wycenę jednej akcji z 1,37 zł na 1,71 zł. Jego zdaniem, w 2018 r. Getin Noble Bank osiągnie niewielki, ale jednak zysk. Próg rentowności powinien zostać przekroczony w drugim kwartale.

Franki swoją drogą

Michał Sobolewski przyznaje, że osiągniecie progu rentowności będzie tylko pierwszym krokiem na ścieżce poprawy. Później przyjdzie kolej na odbudowe bazy kapitałowej. Analityk przyznaje, że przechodzący program naprawczy banku jest tymczasowo zwolniony z wymogów w tym zakresie. Uważa jednak, że pozwala to kupować czas potrzebny na zadziałanie efektów restrukturyzacji, bez podejmowania szybkich ruchów, stojących często w sprzeczności z dobrem długoterminowym. W efekcie za kilka kwartałów instytucja powinna powrócić na ścieżkę wzrostu. Analityk DM BOŚ zwraca też uwagę, że rozwadnia się ustawowe uregulowanie kwestii kredytów frankowych, którymi Getin Noble Bank jest mocno obciążony.

— Temat kredytów frankowych to odrębna kwestia. Ważniejsza jest rentowność banku i możliwości jego rozwoju. Po podwyższeniu wagi ryzyka dla kredytów frankowych od grudnia 2017 r. w Getin Noble Banku mogą się pojawić problemy z kapitałem, a bez kapitału trudno zwiększać akcję kredytową, czyli skalę działalności — zastrzega Maciej Marcinowski, analityk Trigonu DM, wyceniający jedną akcję banku na mniej niż jedną trzecią obecnej wyceny giełdowej.

Ulgowe traktowanie pomaga

Maciej Marcinowski dodaje, że w 2018 r. nikt chyba już nie zakłada strat Getin Noble Banku, ale przypomina, że w związku z programem naprawczym instytucja jest na razie zwolniona z tzw. podatku bankowego.

— Gdyby nie uwzględniać tego wyłączenia podatkowego, to okazałoby się, że bank będzie rentowny dopiero bliżej 2020 r. Powstaje więc pytanie, jak wyceniać taki bank? Mamy niedawny przykład sprzedaży Deutsche Bank Polska. Jego wskaźnik rentowności kapitału własnego wynosił 5 proc., a został sprzedany za 0,6 wartości księgowej. Instytucja, która zakładaną rentowność kapitału własnego za trzy lata, po podatku bankowym, ma na poziomie 2 proc., powinna być więc wyceniana maksymalnie na 0,3 wartości księgowej. Jednak nie teraz, tylko w 2020 r. To zbyt odległa perspektywa, by obecnie inwestycja w Getin Noble Bank była atrakcyjna — tłumaczy Maciej Marcinowski.

Dariusz Górski z Banku Zachodniego WBK zakłada, że drugi kwartał będzie ostatnim stratnym dla Getin Noble Banku. On jednak również wskazuje, że odzyskanie rentowności będzie złudne.

— Wszystkie nieszczęścia, które wisiały nad Getin Noble Bankiem, rzeczywiście straciły nieco na znaczeniu. Ale inwestorzy patrzą chyba na nominalne poziomy zysku. Nie można jednak nie uwzględniać tego, że bank nie jest obciążony podatkiem bankowym. Po jego uwzględnieniu rentowność kapitałów własnych spada do 5 proc., i to w optymistycznym scenariuszu. Bazę kapitałową będzie budował mozolnie i nie będzie płacił dywidendy — przypomina Dariusz Górski. Chcący zachować anonimowość analityk zwraca jeszcze uwagę na trudności w wycenie Getin Noble Banku, ze względu na to, że jego kurs niemal od roku mieści się w przedziale 1-2 zł. Innymi słowy zmiana kursu o grosz to 0,5-1 proc.

— Giełdowa wycena może procentowo ulegać dużym wahaniom przez coś, co można nazwać magią małych liczb. Zresztą podobnie jest z modelem analitycznym, będącym pochodną wyników banku. To, czy jest wart 0,3, czy 0,4 wartości księgowej, to w rzeczywistości ogromna różnica — zaznacza nasz rozmówca.

O krok od farsy

We wrześniu 2016 r. Getin Noble Bank był na krawędzi giełdowego upokorzenia. Tylko scalenie akcji w połączeniu z priorytetowym potraktowaniem przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zapobiegło wpisaniu spółki z indeksu mWIG40 na listę alertów i zmiany notowań ciągłych na system kursu jednolitego. Takie są bowiem konsekwencje utrzymywania się przez kwartał kalendarzowy średniej kursów zamknięcia poniżej 50 groszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane