Getin Noble Bank przyjął politykę dywidendową

ISBNews
02-06-2014, 17:08

Getin Noble Bank przyjął politykę dywidendową na lata 2014-2016, która zakłada zatrzymanie zysku za 2013 r. i wypłatę dywidendy wysokości 120-220 mln zł w kolejnym roku oraz 180-300 mln zł w 2016 r., nie więcej jednak niż 50% wypracowanego zysku, poinformował bank.

"Getin Noble Bank SA na lata 2014-2016 w celu utrzymania współczynnika wypłacalności na wymaganym poziomie zakłada w 2014 roku pełną akumulację zrealizowanych zysków, tj. niewypłacanie w tym roku dywidendy. W latach następnych natomiast (…) zakłada się wypłatę dywidendy w kwocie pomiędzy 120- 200 mln zł w 2015 roku oraz pomiędzy 180-300 mln zł w 2016 roku, nie więcej jednak niż 50% zysku" - podano w komunikacie.

Bank podkreślił, że jego nadrzędnym celem w zakresie polityki dywidendowej jest takie jej kształtowanie, aby zawsze zachowane były przez bank nadzorcze wymogi ostrożnościowe w zakresie posiadania poziomu współczynnika Tier 1 oraz współczynnika wypłacalności ogółem na poziomie przewyższającym jego minimalną wysokość określoną przez normatywne akty regulacyjne wydawane przez organ nadzorczy.

"Przy obecnym brzmieniu regulacji nadzorczych warunkiem koniecznym do rozpatrywania dla ewentualnej wypłaty dywidendy jest utrzymanie (po uwzględnieniu efektu ew. wypłaty dywidendy):  współczynnika Tier 1 na poziomie co najmniej 9%, współczynnika wypłacalności na poziomie co najmniej 12%, przy uwzględnieniu obowiązków wynikających z regulacji nadzorczych i dostosowaniu się banku do zasad polityki dywidendowej banków ogłaszanych przez regulatora" - czytamy dalej.

O ewentualnej wypłacie dywidendy przez Getin Noble Bank zawsze będzie uwzględniać kryteria ogłaszane przez organ nadzorczy w sprawie zasad polityki dywidendowej banków.

"Bank przewiduje, iż tylko w przypadku zachowania koniecznego i adekwatnego poziomu kapitału na poziomie zapewniającym wymagane wskaźniki adekwatności kapitałowej, będzie możliwe wynagrodzenie dla akcjonariuszy - docelowo przeznaczanie do 50% zysku na wypłatę dla akcjonariuszy, z wyjątkiem sytuacji, kiedy bank osiągnie wyjątkowo pozytywne wyniki oraz wysoki wskaźnik wypłacalności i będzie można rozważyć wypłatę większej części zysku, przy czym w przypadku istotnego pogorszenia warunków makroekonomicznych lub pogorszenia sytuacji kapitałowej banku dywidenda może zostać ograniczona lub też nie zostać wypłacona" – podano także.

Getin Noble Bank odnotował 399,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2013 r. wobec 333,23 mln zł zysku rok wcześniej. Aktywa razem banku wyniosły 63.62 mld zł na koniec 2013 r. wobec 58.48 mld na koniec 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Getin Noble Bank przyjął politykę dywidendową