GFR chce zwiększyć kapitał do 25 mln zł

Maria Trepińska
26-04-2001, 00:00

GFR chce zwiększyć kapitał do 25 mln zł

NWZA Górnośląskiego Funduszu Restrukturyzacyjnego 27 kwietnia ma zdecydować o podwyższeniu kapitału akcyjnego spółki z 12,8 mln zł do 25 mln zł. Nowa emisja akcji serii E adresowana jest do Funduszu Górnośląskiego z Katowic i firmy Eurofaktor z Mysłowic.

Podczas NWZA Górnośląskiego Funduszu Restrukturyzacyjnego, 27 kwietnia, ma zostać podjęta uchwała dotycząca podwyższenia kapitału akcyjnego spółki z 12,8 mln zł do 25 mln zł.

Eurofaktor zdecydował

Ma się ono odbyć poprzez nową emisję akcji serii E, wartości 100 zł każda i łącznej wartości 12,2 mln zł, która jest adresowana do Funduszu Górnośląskiego i firmy Eurofaktor.

— Eurofaktor jako spółka faktoringowa działa na rynku od 1996 r. Zaliczana jest do trzech największych firm w branży. Zdecydowaliśmy się na objęcie akcji GFR, aby fundusz uwiarygodnić i przyciągnąć do niego dodatkowe kapitały — tłumaczy Henryk Herman, prezes Eurofaktor.

Jeszcze nie wiadomo, czy na objęcie akcji serii E zdecyduje się również Fundusz Górnośląski.

GFR, działający od lutego 1999 r., zajmuje się przede wszystkim restrukturyzacją przedsiębiorstw. Spółka została założona przez Fundusz Górnośląski oraz Górnośląski Bank Gospodarczy. Jesienią 2000 r. zmieniła się struktura jej akcjonariatu. Pojawił się inwestor prywatny, firma Eurofaktor z Mysłowic, należąca do Henryka Hermana.

W listopadzie 2000 r. NWZA podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału akcyjnego GFR w drodze emisji akcji serii D, do 12,8 mln zł. Walory wartości 5,05 mln zł objęła spółka Eurofaktor.

— Poza tym w listopadzie 2000 r. Górnośląski Bank Gospodarczy sprzedał część posiadanych akcji GFR, inwestorowi z Mysłowic. GBG zamierza zachować tylko niewielki pakiet papierów funduszu — ujawnia Tadeusz Adamski, wiceprezes GFR.

Obecnie spółka Eurofaktor posiada 51,17 proc. akcji GFR.

Zrealizowane inwestycje

Do tej pory GFR zrealizował trzy inwestycje. Pierwsza z nich to wejście kapitałowe do spółki Ceramika Avanti, w której fundusz w czerwcu 1999 r. objął 35 proc. udziałów. Kapitał zakładowy firmy wynosi 9 mln zł. Kolejną inwestycją kapitałową GFR było objęcie udziałów w spółce Izo-blok, która zajmuje się produkcją absorberów do zderzaków samochodowych, wdrażaniem nowoczesnych technologii wykorzystywania odpadów komunalnych oraz zagospodarowaniem terenów zdegradowanych ekologicznie. Kapitał firmy wynosi 3,6 mln zł.

GFR zainwestował także w spółkę Fob-Daim zajmującą się produkcją blaszanych opakowań. Fundusz posiada w niej 30,6 proc. akcji.

W 2000 r. GFR zarządzał aktywami przekraczającymi 27 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GFR chce zwiększyć kapitał do 25 mln zł