Czytasz dzięki

Gheit: OPEC jest skończony

opublikowano: 06-06-2016, 12:02

OPEC jest dysfunkcjonalną organizacją, która przetrwała dłużej niż wynikałoby to z jej użyteczności, twierdzi Fadel Gheit, analityk Oppenheimer.

Gheit odniósł się to braku porozumienia OPEC w sprawie ograniczenia podaży ropy podczas spotkania w ubiegłym tygodniu. Państwa tworzące kartel utrzymują rekordowe wydobycie ropy pomimo znaczącego spadku jej ceny, który zaczął się w 2014 roku.

- OPEC jest skończony. Już po OPEC – powiedział Gheit w CNBC. - Wydobycie z łupków całkowicie zmieniło sposób, w którym patrzymy na energię i to się nie zmieni. Znaczącym faktem jest to, że OPEC i Arabia Saudyjska nie są dłużej  decydującymi producentami, którymi byli zaledwie dwa lata temu – dodał. 

OPEC już dwukrotnie w krótkim okresie czasu nie zdołał uzgodnić ograniczenia wydobycia.

- Wynik ostatniego spotkania wzmacnia fakt, że kontrola nad rynkiem została przekazana samemu rynkowi – powiedział Daniel Yergin, wiceszef IHS i jeden z największych ekspertów rynku ropy.  

Podobnie myśli Gheit.

- Rynek będzie dyktował, jaka będzie cena ropy – powiedział.

Jego zdaniem, „nową normalnością” dla notowań ropy będzie 50-60 USD za baryłkę. Oczekuje, że zostanie to osiągnięte w okresie najbliższych 6-12 miesięcy. Gheit uważa za oderwanych od rzeczywistości tych, którzy oczekują notowań ropy po 80 USD, 90 USD, a nawet 100 USD.

Jego zdaniem, dla większości amerykańskich spółek poszukiwawczych i wydobywczych opłacalność działań pojawi się, kiedy notowania ropy sięgną 60-65 USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane