Giełda boi się i nie boi fiskusa

opublikowano: 18-12-2019, 22:00

Prawo podatkowe jest niestabilne, lecz działania organów skarbowych nie psują cash flow spółkom giełdowym — wynika z ankiety Crido.

Firma doradztwa prawno-podatkowego Crido przeprowadziła badanie wśród 50 menedżerów odpowiedzianych za sprawy podatkowe w spółkach giełdowych. Pytała o skutki wprowadzanych ostatnio zmian podatkowych oraz ocenę systemu podatkowego i działań skarbówki. Za najważniejszą zmianę aż 70 proc. respondentów uznało utworzenie tzw. białej listy podatników VAT i wprowadzenie obowiązku zapłaty należności na rachunek bankowy ujawniony w wykazie Ministerstwa Finansów jako warunku wliczenia faktury w koszty. Na drugim miejscu znalazł się obowiązkowy (od 1 listopada) split payment, czyli podzielona płatność VAT, w wybranych branżach. Wskazało go prawie 30 proc. spółek giełdowych. Największym problemem dla 89 proc. ankietowanych jest niestabilność prawa podatkowego i częste jego zmiany, co znacznie utrudnia działalność spółkom i stanowi dla nich istotne zagrożenie.

— Przedsiębiorcy szczególnie obawiają się tzw. białej listy. Właśnie te zmiany, z uwagi na ich uciążliwość i niejasności interpretacyjne oraz dotkliwość kar za naruszenia przepisów, będą stanowić znaczący czynnik ryzyka podatkowego. Miarka chyba się już przebrała, ponieważ 89 proc. respondentów bardzo negatywnie ocenia wpływ zmian podatkowych na biznes — twierdzi Michał Borowski, partner w Crido.

Mimo tak negatywnych ocen systemu fiskalnego aż 87 proc. badanych uważa, że działania organów skarbowych i kontrole podatkowe nie wpływają negatywnie na cash flow spółek giełdowych.

— Problemy wynikają głównie ze wstrzymywania zwrotu podatku VAT, często bez uzasadnienia — zauważa Anna Pęczyk-Tofel, partner w Crido.

Sen z powiek spółkom giełdowym spędza natomiast obawa o wszczęcie wobec nich kontroli w zakresie cen transferowych (mówi o tym 44 proc. ankietowanych). Kontroli w obszarze podatku dochodowego CIT obawia się 35 proc., a tylko 2 proc. nie boi się żadnych kontroli fiskusa. Zaskakująca jest beztroska spółek giełdowych odnośnie do raportowania tzw. schematów podatkowych (MDR). Mimo że brak raportowania zagrożony jest surowymi karami finansowymi, aż 25 proc. ankietowanych podało, że… w ogóle nie zaczęło przygotowań do wypełniania tego obowiązku. Za częściowo przygotowane uważa się 39 proc. spółek uczestniczących w badaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu