Giełda energii zmienia zasady

Uczestnicy rynku energii mają w środę dyskutować o regułach handlu na przyszły rok. Kluczowe i tak jest obligo.

Spotkanie przedstawicieli Towarowej Giełdy Energii (TGE) z uczestnikami rynku, czyli firmami obracającymi m.in. energią elektryczną, gazem, kolorowymi certyfikatami, prawami do emisji dwutlenku węgla oraz instrumentami finansowymi opartymi na tych produktach, zaplanowano na najbliższą środę. Będą rozmawiać o przyszłości takiego handlu po 3 stycznia 2018 r. Wtedy zacznie obowiązywać europejska dyrektywa MIFID II, do której polski rynek towarowy nie jest jeszcze przygotowany.

Fot. Bloomberg

— Miejmy nadzieję, że na spotkaniu pojawi się ktoś z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Będzie mowa o modelu działania na wypadek, gdy do 3 stycznia nie będzie gotowa ustawa wdrażająca MIFID II, a to, że nie będzie gotowa, jest przecież pewne — mówi przedstawiciel jednej z państwowych firm energetycznych.

OTF gotowy w 2019 r.

Prace nad dyrektywą MIFID II Komisja Europejska rozpoczęła po kryzysie finansowym z lat 2007-09. Poprzednia dyrektywa,MIFID I, nie zapobiegła rozwojowi toksycznych instrumentów finansowych, które przełożyły się na kłopoty instytucji finansowych. Nowa jest więc surowsza, choć — zdaniem wielu komentatorów — abstrakcyjnie surowa. Na dodatek jej odprysk trafił w rynki towarowe i ich uczestników, czyli często średnie firmy przemysłowe. Oznaczać to może dla nich wiele nowych formalności. MIFID II ma obowiązywać od 3 stycznia 2018 r. Dla TGE oznacza to, że od tego momentu funkcjonować powinna nowa platforma OTF (organized trading facility), której zadaniem będzie przejęcie kontraktów zawartych na rynkach, które zastąpi. Do powstania OTF potrzebne są jednak zmiany w prawie, a rząd z nimi nie zdąży. Dlatego TGE pracuje nad rozwiązaniem przejściowym, tzw. pre-OTF.

— Nie zmienia to faktu, że do stycznia konieczne jest wdrożenie przez TGE tzw. uznaniowości [to rodzaj nowego regulaminu — red.]. Do opracowania reguł uznaniowości potrzebne są jednak wytyczne KNF — mówi jeden z naszych rozmówców.

Z naszych informacji wynika, że do piątku KNF nie przekazała jeszcze wytycznych TGE. Docelowy rynek OTF, który zastąpi rynek prowizoryczny, ruszy prawdopodobnie w I kw. 2019 r. Przedstawiciele TGE deklarują, że wniosek o licencję na prowadzenie OTF złożą w III kw. 2018 r. Nadzorca będzie miał następnie pół roku na jej wydanie.

NBP zabrał głos

MIFID II to rewolucja dla TGE, ale dla jej przyszłości kluczowa nadal jest kwestia obligo giełdowego, czyli obowiązku sprzedawania przez firmy energii poprzez giełdę. Przez lata obligo było na poziomie 80 proc., ale na początku 2017 r. uwolniła się od niego PGE, największa firma energetyczna w kraju. Teraz obowiązek wynosi tylko 15 proc., z czego PGE skwapliwie korzysta. Tymczasem obroty na TGE maleją.

Malejące obligo zaniepokoiło ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nakazał PGE, by po przejęciu aktywów EDF sprzedawał więcej energii poprzez giełdę (tzn. energię z Elektrowni Rybnik). Obligo popiera też Urząd Regulacji Energetyki — rekomenduje poziom minimum 30 proc. Nieoczekiwanie do dyskusji włączył się ostatnio Narodowy Bank Polski. Pozytywnie ocenił pomysł złożony w Sejmie przez grupę posłów PO, którzy zaproponowali podniesienie obligo z 15 do 50 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane