Giełda przeżyła kolejny dzień spadków indeksów

Robert Grzeszczuk
28-10-1999, 00:00

Giełda przeżyła kolejny dzień spadków indeksów

Wydaje się, że na trwalszą poprawę koniuntury na GPW przyjdzie nam jeszcze poczekać. Siła ubiegłotygodniowych wzrostów zdążyła się wyczerpać już w poniedziałek. Kolejne dni stoją raczej pod znakiem spadków. We wtorek WIG stracił 1,4 proc. W środę nastąpiło jego obniżenie o kolejne 0,6 proc. do poziomu 14 661,2 punktów. Na rynku wciąż brak pozytywnych sygnałów, które mogłyby zmienić sytuację na GPW. Od kilku sesji sukcesywnie maleją obroty. W środę nieznacznie przekroczały one 69 mln zł. Ich znaczny wzrost przyniesie prawdopodobnie dopiero debiut akcji Polskiego Koncernu Naftowego. Spółką zainteresowani są w znacznej mierze inwestorzy zagraniczni, co daje szansę na powrót zachodniego kapitału na nasz rynek. Wiele zależy tu jednak od ceny oferty.

NIEZBYT pozytywne sygnały napływają także z Zachodu. Na 4 listopada zostało zwołane posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym może dojść do podwyższenia stóp procentowych. W środę notowania na największych giełdach europejskich rozpoczęły się od spadków. Na rynku amerykańskim na nowo odżyły obawy inwestorów, że Komitet Otwartego Rynku w Stanach Zjednoczonych zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych. Nastąpić może to już 16 listopada.

DO PODNIESIENIA stóp procentowych dojdzie prawdopodobnie także w Polsce. Zgodnie z prognozą Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, przyszłoroczna inflacja wzrośnie do 7,4 proc. W związku z tym analitycy tej instytucji spodziewają się utrzymania przez Narodowy Bank Polski restrykcyjnej polityki pieniężnej i prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego albo na początku przyszłego roku dojdzie do podwyżki stóp.

WYDAJE SIĘ jednak, że poziom spadków na warszawskiej GPW powoli się wyczerpuje. Do połowy listopada WIG prawdopodobnie nie zdoła wybić się z trendu bocznego, chociaż w ktrótkim okresie możliwy jest jego wzrost do 14,9 tys. punktów.

PODCZAS wczorajszej sesji najbardziej stracił indeks rynku równoległego. Dwie spółki Bauma i Mitex odnotowały prawie maksymalny spadek kursu. Znaczną przecenę zaliczyły także papiery Polnordu, tuż po tym jak spółka skorygowała tegoroczną prognozę wyników. Zamiast planowanych 4,5 mln zł zysku netto, rok 1999 Polnord zakończy wynikiem 3,15 mln zł. O 30 proc. niższe niż zakładano będą też przychody firmy.

OD KILKU SESJI bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się papiery Mostostalu Kraków. Obrót nimi odbywa się przede wszystkim poza regulowanym parkietem. Wczoraj w dwóch transakcjach pakietowych właściciela zmieniło kolejne 200 tys. papierów spółki, dające ponad 2 proc. głosów na WZA przedsiębiorstwa.

W transakcjach pakietowych nie zabrakło też Banku Handlowego. Wartość papierów spółki, które zmieniły wczoraj właściciela, sięga prawie 50 mln zł. W związku ze zbliżającym się walnym, w pakietach nie zabrakło też akcji Banku Ochrony Środowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełda przeżyła kolejny dzień spadków indeksów