Czytasz dzięki

Giełda spełnia swoją rolę

  • Wojciech Nagel
opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Od ponad 25 lat Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie stanowi jeden z filarów polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. Spółki notowane na warszawskim parkiecie są doskonałym przykładem firm rozwijających się dynamicznie, przez co wzmacniają swoją konkurencyjność i zdobywają nowe rynki.

Spółki giełdowe to najlepsi ambasadorzy rynku kapitałowego — na ich przykładach wyraźnie widać korzyści, jakie zapewnia obecność na GPW. To ważne, bo wciąż jest wiele firm z dużym potencjałem rozwoju, które nie skorzystały jeszcze z oferty giełdy, a mogłyby liczyć na duże zainteresowanie ze strony inwestorów. GPW umożliwia notowanym spółkom rozwój poprzez korzystanie z bogatej oferty narzędzi finansowania, ale też stawia przed nimi wymagania. Zasady zawarte w zbiorze Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016 kładą nacisk na przestrzeganie ładu korporacyjnego, efektywne zarządzanie, skuteczny nadzór, transparentność, poszanowanie praw akcjonariuszy oraz przejrzystą komunikację z rynkiem. To najczęściej właśnie spółki giełdowe, zarówno te największe, jak i te z sektora MSP stanowią wzór jakości i najwyższych standardów prowadzenia biznesu. GPW jest rynkiem w pełni otwartym na potrzeby polskich przedsiębiorstw. Warszawska giełda angażuje się w liczne działania mające na celu wsparcie potencjalnych emitentów w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesuoferty sprzedaży akcji i obligacji. Giełda oferuje przy tym rozwiązania przeznaczone zarówno dla dużych, jak i dla małych podmiotów, prowadzących działalność we wszystkich branżach. Należy pamiętać, że aby kontynuować wzrost, polskie przedsiębiorstwa muszą zwiększać obecność na rynku krajowym oraz globalnym. W tym celu spółki powinny prowadzić długofalową politykę inwestycyjną i innowacyjną, zwiększając swoją konkurencyjność. Do tego z kolei niezbędny jest dostęp do stabilnych źródeł finansowania, które można pozyskać poprzez rynek kapitałowy. Głęboko wierzymy, że warszawska giełda i cały rynek kapitałowy przyczynią się do istotnego wzrostu polskiej gospodarki i przedsiębiorczości, co będzie naszym wspólnym sukcesem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WOJCIECH NAGEL, prezes Rady Giełdy, JAROSŁAW GRZYWIŃSKI, p.o. prezesa GPW; KOMENTARZ PARTNERA

Polecane