Giełda w Bombaju na rekordowym szczycie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-10-2021, 08:40

Nowym rekordem zakończyła się środowa sesja na indyjskiej giełdzie. Dobre nastroje napędzały informacje o złagodzeniu presji inflacyjnej i o szczepionce przeciwko Covid-19 dla dzieci, informuje Reuters.

Bombay Stock Exchange (BSE), giełda w Bombaju, Indie
Bombay Stock Exchange (BSE), giełda w Bombaju, Indie
fot. Dhiraj Singh/Bloomberg

Na finiszu sesji, indeks Sensex na parkiecie w Bombaju drożał o 0,63 proc. dochodząc do poziomu 60667,04 pkt. W skali ostatnich 12-tu miesięcy aprecjacja sięga ponad 49,3 proc. zaś od początku 2021 r. indeks zyskał 27,05 proc.

Na nowy historyczny szczyt się wspiął się też drugi benchamark, indeks NSE Nifty 50.

Spośród notowanych na bombajskiej giełdzie akcji, zwyżkę napędzały drożejące udziały koncernu Tata Motors. To zasługa informacji o pozyskaniu nowych funduszy od firmy private equity TPG i deklaracji zainwestowania ponad 2 mld USD w swój biznes elektrycznych pojazdów w ciągu kolejnych pięciu lat. Akcje koncernu zdrożały o blisko 20 proc. wchodząc na najwyższy poziom od lutego 2017 r.

Inwestorów ucieszyła też informacja, że inflacja cen detalicznych spadła we wrześniu do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, choć pozostały obawy związane z rosnącymi kosztami surowców energetycznych. Z kolei krajowy regulator zezwolił na „awaryjne” wykorzystanie szczepionki Covaxin produkowanej przez firmę Bharat Biotech w przypadku dzieci od 2 do 18 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane