Giełda w Hongkongu czeka na Polaków (GALERIA)

W Hongkongu handluje się akcjami już od XIX w. Dlaczego więc nie mieliby się tam wybrać polscy emitenci?

Wyświetl galerię [1/7]

Główny parkiet Hong Kong Stock Exchange. Jak widać, tu także maszyny powoli zastępują ludzi.

Już trzeci rok z rzędu parkiet w Hongkongu, którego właścicielem jest HKEx (największy na świecie operator giełdowy pod względem kapitalizacji), jest globalnym numerem jeden na rynku IPO.

- Zapraszamy i zachęcamy także Stary Kontynent. Prezes HKEx jeździ po Europie szukając emitentów, choć ciągle nie jest ich wielu. Mamy dość restrykcyjne przepisy, które zniechęciły ostatnio nawet właścicieli Manchesteru United. Koszt debiutu jest konkurencyjny. Jednak decyzję dotyczącą debiutu najczęściej podejmuje się oceniając popyt na dane papiery – mówi mi Lawrence Fok, dyrektor marketingu HKEx.

Nie ukrywa, że naturalnym źródłem debiutantów są Chiny, z których wywodzi się już blisko 600 notowanych tu spółek. W tym roku Hongkong bardzo liczy na ożywienie handlu akcjami i obligacjami denominowanymi w juanie. Chińskie władze dały już na to zielone światło, a Hongkong ma aspiracje do pozycji nr 1 na rynku obsługi handlu w tej walucie.

- Na parkiecie są jednak także firmy z Niemiec, Kazachstanu, Mongolii czy Rosji (red.: wiosną planowane jest IPO największego dystrybutora obuwia w tym kraju). Każda ma jednak coś wspólnego z Chinami. Przeważnie ośrodki produkcji – mówi Lawrence Fok

I zaprasza czytelników pb.pl w podróż po parkiecie>>

Kilka faktów o HKEx:

- nr 1 w świecie pod względem obrotu instrumentami pochodnymi
- nr 2 na rynku ETF w Azji
- nr 1 na rynku IPO w świecie
- nr 1 pod względem kapitalizacji notowanych spółek
- 1496 – tyle spółek jest tu notowanych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu