Giełda w Korei Południowej znów przebiła pułap 2 bln USD

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 2025-06-17 11:02

Po trzech latach stagnacji południowokoreańska giełda odzyskała wartość 2 bilionów dolarów. Indeks Kospi, napędzany entuzjazmem wobec reform korporacyjnych i inwestycji w sztuczną inteligencję, jest obecnie najlepiej radzącym sobie wskaźnikiem akcji w Azji.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Wartość giełdy w Korei Południowej powróciła do poziomu 2 bilionów dolarów. To symboliczne osiągnięcie wpisuje się w szerszy trend odbicia na rynku, wspieranego przez rosnący entuzjazm dla reform ładu korporacyjnego oraz dynamiczny rozwój sektora półprzewodników powiązanego z technologią sztucznej inteligencji.

Indeks Kospi wszedł w techniczny rynek byka dwa tygodnie temu i od początku 2025 roku zyskał już 23 proc., co czyni go najsilniejszym indeksem giełdowym w Azji. Obecnie znajduje się zaledwie 10 proc. poniżej swojego historycznego maksimum z 2021 roku.

Na wzrosty wpłynęło m.in. wybranie na prezydenta Lee Jae-myunga, który już na początku kadencji zapowiedział działania mające na celu zwiększenie przejrzystości i efektywności zarządzania w południowokoreańskich firmach. Jego inicjatywy zbiegły się w czasie z ożywieniem globalnego zainteresowania sztuczną inteligencją, co przełożyło się na wzrost notowań największych krajowych producentów chipów – Samsung Electronics i SK Hynix.