Giełda w Tokio miała najlepszy tydzień w tym roku

05-03-2004, 08:16

Giełda w Tokio zakończyła wyraźnym wzrostem indeksów najlepszy w tym roku tydzień. Inwestorzy kupowali przede wszystkim akcje eksporterów, do czego zachęcał ich spadek kursu jena wobec dolara do najniższego poziomu od listopada ubiegłego roku.

Średnia Nikkei rosła na zamknięciu o 1,2 proc. Indeks osiągnął najwyższą wartość od 6 czerwca 2002 roku. Topix zyskał 0,9 proc. W skali tygodnia oba indeksy wzrosły o 4,5 proc. W przypadku Nikkei to największa zwyżka od połowy sierpnia ubiegłego roku. W przypadku Topix od początku października.

Na azjatyckich rynkach walutowych jen osłabił się wobec dolara nawet do 111,43 JPY. Średnio od początku roku za dolara trzeba było zapłacić 113 JPY. W roku ubiegłym było to 122 JPY.

Umocnienie dolara wobec jena to dobra wiadomość dla japońskich koncernów motoryzacyjnych, które znaczną cześć sprzedaży realizują na amerykańskim rynku. W piątek zdrożały wyraźnie papiery Toyoty. Drugi na świecie producent aut założył w tym roku średni kurs jena wobec dolara na poziomie 113 JPY. Druga na japońskim rynku Honda założyła, że bedzie on wynosił 114 JPY. Jej akcje również mocno zdrożały. Podobnie było w przypadku Mazdy, której jedną trzecią udziałów posiada Ford. Spółka generuje na amerykańskim rynku 50 proc. zysku operacyjnego.

Podrożały wyraźnie akcje koncernu Sony. Wzrost kursu dolara o jednego jena oznacza dla spółki poprawę wyniku operacyjnego o 5 mld JPY. Inwestorzy kupowali papiery Ricoh. Drugi po Canonie japoński producent sprzętu biurowego osiąga na rynkach zagranicznych 40 proc. sprzedaży.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda w Tokio miała najlepszy tydzień w tym roku