Giełda w Tokio najwyżej od 29,5 lat

opublikowano: 01-12-2020, 08:06

Nikkei 225 rósł w trakcie wtorkowej sesji do największej wartości od kwietnia 1991 roku, informuje Reuters.

Indeks japońskich blue chipów rósł na zamknięciu o 1,3 proc. do 26787 pkt. Oficjalny, szerszy indeks Topix zakończył dzień zwyżką o 0,8 proc.

Japońscy inwestorzy kupowali akcje widząc wzrost kontraktów na indeksy amerykańskich rynków zapowiadający odbicie w górę po poniedziałkowych spadkach. Jako główną przyczynę dobrych nastrojów wskazywano jednak doniesienia sugerujące, że szczepionki na COVID-19 mogą być dostępne jeszcze przed końcem tego roku. Moderna wystąpiła w poniedziałek w USA do Urzędu Żywności i Leków o zatwierdzenie jej szczepionki w trybie nadzwyczajnym.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Kiyoshi Ishigane, główny zarządzający funduszami w Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management podkreśla, że oprócz doniesień o szczepionkach dobre nastroje inwestorów wynikają z oczekiwanego zwiększenae stymulacji fiskalnej przez japoński rząd. Wśród najmocniej drożejących spółek z Topix znalazły się Fanuc (3,1 proc.) i Shin-Etsu Chemical (2,8 proc.). Wyraźnie spadały kursy m.in. Nintendo (-3,2 proc.) oraz Recruit Holdings (-2,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane