Giełdowy rekord PZU

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Widmo epidemii przyćmiło najlepsze wyniki ubezpieczyciela od czasu debiutu na GPW.

W ciągu trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku PZU zarobił netto 935 mln zł. To o 20 proc. więcej niż przed rokiem i o 10 proc. więcej, niż zakładali analitycy. Składka przypisana brutto wzrosła o 8 proc. — do 6,69 mld zł, a wynik na działalności lokacyjnej zwiększył się o 15 proc. — do 2,42 mld zł.

NIEZDROWA REAKCJA:
NIEZDROWA REAKCJA:
Miniony rok był dla nas sukcesem. Gdyby nie ogólna panika na rynkach w związku z koronawirusem, nasze wyniki wywołałaby euforię na giełdzie — mówi Paweł Surówka, prezes PZU.
Fot. Marek Wiśniewski

Byłaby euforia...

Wyjątkowo szybko rosła sprzedaż indywidualnych ubezpieczeń na życie (o 37 proc.) oraz polis pozakomunikacyjnych (o 30 proc.). W całym 2019 r. sprzedaż sięgnęła 24,2 mld zł, zysk netto wyniósł 3,3 mld zł, a zwrot na kapitale — 21,2 proc.

— W minionym roku odnotowaliśmy najlepsze wyniki w całej naszej giełdowej historii. W normalnych czasach z pewnością wywołałyby one euforię na giełdzie — mówi Paweł Surówka, prezes PZU.

Rosła także sprzedaż produktów ubezpieczyciela przez banki (bancassurance) oraz bankowych przez jego sieć (assurbanking) — i to mimo utrudnień w postaci m.in. wyższych składek na BFG oraz konieczności zawiązania dodatkowych rezerw na ewentualny zwrot prowizji w związku z wyrokiem TSUE w sprawie kredytów konsumenckich.

— Wartość składki pozyskanej we współpracy z należącymi do grupy PZU bankami wyniosła na koniec minionego roku 0,89 mld zł, a więc ponad dwa i pół raza więcej niż rok wcześniej, osiągając poziom bliski prognozowanemu dopiero na ten rok. Natomiast redukcja kosztów w wyniku współpracy z bankami była na poziomie 123 mln zł i przekroczyła 100 mln zł zaplanowane na 2020 r. — mówi Tomasz Kulik, członek zarządu i dyrektor finansowy PZU.

...a są obawy

PZU chwali się także wskaźnikiem wypłacalności Solvency II na poziomie 220 proc. oraz tym, że udało się utrzymać wskaźnik kosztów administracyjnych na poziomie 6,8 proc., czyli zgodnie z planem na 2019 r. Wzrost kosztów w porównaniu z przedostatnim kwartałem 2019 r. to głównie efekt wyższych wynagrodzeń dla pracowników. Zarząd PZU skomentował także ewentualny wpływ na biznes pandemii koronawirusa, która na razie skutkuje spadkiem cen akcji.

— Dzięki temu, że odpowiednio wcześnie zredukowaliśmy ekspozycję na akcje, na razie nie odbiło się to znacząco na naszym portfelu inwestycyjnym i zwrocie z niego — mówi Paweł Surówka.

Jego zdaniem trudno przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, ale należy brać pod uwagę ewentualne wypłaty z tytułu ubezpieczeń finansowych i gwarancji kontraktowych, jeśli dojdzie do opóźnień w realizacji kontraktów. Wyższa szkodowość może wystąpić w przypadku produktów zdrowotnych oraz OC. Ubezpieczyciel może też odnotować niższą sprzedaż polis podróżnych.

— Nie mamy jednak ekspozycji z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych dla touroperatorów — zaznacza Paweł Surówka.

Uspokaja też, że wyższe wypłaty z tytułu polis życiowych byłyby zauważalne w wyniku ubezpieczyciela dopiero w razie realizacji bardzo czarnego scenariusza w zakresie liczby zachorowań w naszym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane