Giełdy Europy kończą dzień na niewielkim minusie

opublikowano: 20-03-2003, 21:12

Po emocjonującym otwarciu czwartkowej sesji (najpierw mocne spadki, a potem silne wzrosty), indeksy na Starym Kontynencie ustabilizowały się i ostatecznie zakończyły sesje na niewielkim minusie. Wypowiedzi przedstawicieli Białego Domu uświadomiły inwestorom, że wojna wcale nie będzie łatwa i może potrwać dłużej niż oczekują optymiści.

Na doniesienia z Białego Domu giełdy na Wall Street zareagowały chwilową przeceną, co osłabiło optymizm również w Europie. Po porannych wahaniach kursów, na rynek powróciło oczekiwanie na dalszy rozwój sytuacji w Iraku. Na zamknięciu brytyjski FTSE zyskał 0,01 proc., niemiecki Dax spadł o 0,4 proc., a paryski CAC 40 potaniał o 1,5 proc.

Największe spadki zanotowały niemieckie spółki ubezpieczeniowe - Allianz, który potaniał o 7,4 proc. i Munich Re ze stratą 5 proc. Jednak przyczyną wyprzedaży akcji powiązanych ze sobą kapitałowo ubezpieczycieli nie była wojna, tylko informacje o znacznych stratach na inwestycjach i zapowiedź podwyższenia kapitału.

W dół poszły akcje producentów wyrobów luksusowych. Richemont, producent zegarków Cartier i piór Mont Blanc, zapowiedział spadek zysku operacyjnego nawet o 40 proc. Akcje koncernu straciły w Londynie ponad 10 proc.

Niewielkie spadki zanotowały spółki paliwowe. Sytuację w sektorze ustabilizował OPEC, który zapowiedział pomoc w przypadku spadku podaży surowca, oraz Międzynarodowa Agencja Energii, która nie widzi powodów do uruchomienia rezerw ropy. Brytyjski BP wzrósł o 0,6 proc., Royal Dutch stracił 1 proc., a TotalFinaElf, mający umowy z Irakiem potaniał o blisko 2 proc.

Wybuch wojny nie zaszkodził spółkom lotniczym - około 1,5 proc. potaniały akcje Air France, jednak podobną skalę wzrostu zanotowała Lufthansa.

Dużym popytem cieszyły się akcje spółek z branż bezpiecznych, czyli producentów napojów, żywności i leków takich jak Nestle, Bayer, Avensis i Diageo.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy Europy kończą dzień na niewielkim minusie