Giełdy Europy odzyskały impet po danych z USA

opublikowano: 07-08-2001, 20:03

Dobre dane makroekonomiczne z USA poprawiły mierne nastroje na giełdach strefy euro. Słabnące rynki odżyły po publikacji danych o wydajności pracy w amerykańskiej gospodarce. Wskaźnik wydajności wzrósł w drugim kwartale o 2,5 proc., czyli o ponad 0,5 proc. więcej od oczekiwań rynku. Natomiast w I kwartale zwiększyła się o 0,1 proc., a nie spadła o 1,2 proc. jak podawano wcześniej. Lepsze od oczekiwań były dane o kosztach pracy w minionym kwartale, które wzrosły jedynie o 2,1 proc. wobec oczekiwań na poziomie o 3,5 proc.

Te informacje pozwoliły większości giełd Europy zakończyć dzień na niewielkim plusie: DAX zyskał 0,03 proc., FTSE wzrósł 0,19 proc., natomiast CAC 40 stracił tylko 0,29 proc.

Początek wtorkowej sesji w Europie zapowiadał raczej słabą koniunkturę. Od rana zniżkował sektor chemiczny w związku z przeceną koncernu chemicznego BASF (-1,26 proc.), który poinformował o spadku w drugim kwartale zarówno sprzedaży jak i zysku operacyjnego. Zysk spółki spadł o 15 proc. w stosunku do ubiegłorocznego. Dodatkowo koncern nie spodziewa się poprawy sytuacji w sektorze chemicznym przed 2002 rokiem.

W dół poszły również akcje spółek technologicznych, w związku z obniżeniem przez dwa amerykańskie banki, Lehman Brothers i Salomon Smith Barney, prognozy zysków dla Intela. Zdaniem analityków wojna cenowa źle wpłynie na sytuacje finansową koncernu. Dodatkowo w poniedziałek Credit Suisse First Boston obniżył rekomendację dla akcji czterech europejskich spółek z tego sektora. Opinie analityków pociągnęły w dół akcje czołowych producentów procesorów, w tym holenderskiego ASML i niemieckiego Infineon Technologies.

Tymczasem wzrosty odnotowały akcje spółek motoryzacyjnych na wiadomość o dobrych wynikach BMW w II kwartale i obniżeniu kosztów działalności przez DaimlerChrysler (+0,87 proc.). Amerykańsko-niemiecki koncern podał, że koszty działalności w USA zostaną obniżone w tym roku o miliard dolarów. W minionym tygodniu dobre wyniki pokazał Volkswagen, którego akcje wzrosły we wtorek o 2,14 proc.

Po dobrych danych z USA wzrosły również akcje spółek z sektora finansowego, m. in HypoVereinsbank, Deutsche Bank i Allianz oraz niektórych spółek hi-tech, w tym Ericssona i Colt Telecom.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Europy odzyskały impet po danych z USA