Giełdy Europy ponownie zdominowały telekomy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-07-2001, 19:14

Sesja w Europie przebiegła ponownie pod znakiem wyprzedaży spółek telekomunikacyjnych i technologicznych. Końcówka notowań pozwoliła papierom odrobić znaczną część porannych strat i odbić się indeksom sektora hi-tech od najniższego od 3 lat poziomu. Londyński wskaźnik FTSE zniżkował jednak po raz piąty z rzędu.

Popołudniowe odbicie związane było z dobrym otwarciem sesji za oceanem. Zyskał m.in. kurs Marconi, który był prowodyrem zniżki telekomów w ubiegłym tygodniu. W czasie weekendu pojawiły się spekulacje o rychłym przejęciu przecenionego Marconi. Jednym z potencjalnym oferentów miałby być Alcatel. Rynek źle przyjął takie rozwiązanie i wycena francuskiego producenta telefonów komórkowych spadła. Przyczyniło się do tego także obniżenie o ok. połowę prognoz wyników na lata 2001-2002 przez bank inwestycyjny Morgan Stanley. Podobną przyczynę miały ostre spadki ceny Nokii. Dom maklerski WestLB Panmure zredukował do „sprzedawaj” długoterminową rekomendacją dla największej fińskiej spółki.

W Niemczech najsłabsze są akcje Siemensa i jego spółki-córki – Infineona.

Ten tydzień będzie na całym świecie upływał w oczekiwaniu i reakcji na środowe wyniki amerykańskich: Motoroli i Yahoo! Przekonali się o tym inwestorzy w Azji, gdzie szczególne obawy budzi pierwsza z tych spółek. W obawie o kolejne rozczarowanie rynek przecenił m.in. akcje Kyocery, największego japońskiego producenta chipów do „komórek”. Indeksy giełdy w Japonii, Korei i Tajwanie spadły do najniższych od miesięcy poziomów.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Europy ponownie zdominowały telekomy