Giełdy Europy rozpoczęły wtorkową sesję od wzrostów

16-10-2001, 11:11

Giełdy strefy euro rozpoczęły wtorkową sesję od niewielkich zwyżek wywołanych poniedziałkową poprawą koniunktury w USA. Przez pierwszą godzinę sesji niemiecki DAX wzrósł o 0,8 proc., londyński FTSE zyskał 0,5 proc., a francuski CAC 40 zarobił 1,05 proc

Nastrojów nie popsuły nawet słabe wyniki finansowe Philipsa i LVMH. Holenderski producent elektroniki Philips nieznacznie wzrósł na otwarciu, mimo, iż jego starta po trzech kwartałach wyniesie 799 mln euro, a sprzedaż spadła o 23 proc. jednak spółka zapowiedziała iż po czterech kwartałach, w wyniku restrukturyzacji strata zmaleje do 200-500 mln euro i po zwyżkowym otwarciu strata kursu spółki wynosi jedynie 3 proc. W poniedziałek akcje spółki zostały przecenione o osiem proc.

Około 4 proc. traci największy na świecie producent dóbr luksusowych LVMH, którego przychody były niższe od oczekiwań, co więcej spółka nie podała prognoz na koniec roku. Francuska firma tłumaczy spadek sprzedaży spadkiem koniunktury po ataku terrorystycznym, od kiedy sprzedaż spadło o 8 proc.

Ponad 1,5 proc. stracił na wartości szwajcarski producent farmaceutyków Roche, który zapowiedział, że wprowadzenie leku Pegasys na rynek amerykański opóźni się o pół roku. Spółce nie pomógł nawet wzrost sprzedaży po trzech kwartałach o 8 proc.

Ponad 2,5 proc. zyskały akcje British Telecom. Operator zapowiedział likwidację deficytowej spółki joint venture Concert, którą założył wraz z amerykańskim gigantem AT&T. Wbrew dekoniunkturze sektora wzrosty notuje również holenderski producent chipów ASML, po zapowiedzi zwolnienia 1400 pracowników, co stanowi 17 proc. zatrudnionych. Wczesniej spólka zapowiedziała zwolnienie 600 osób, co daje razem 23 proc. Akcje ASML staniały od początku tego roku na giełdzie w Amsterdamie o 38 proc. Zagrożona jest natomiast koniunktura wśród producentów telefonów komórkowych, po tym jak Moody’s obciął rating kredytowy dla brytyjskiego lidera sektora, spółki Marconi.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Europy rozpoczęły wtorkową sesję od wzrostów