Giełdy w Azji potaniały po danych makro z USA

opublikowano: 04-03-2003, 08:32

Wtorkowa sesja na giełdach azjatyckich zakończyła się spadkami. Inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków po publikacji niekorzystnych danych o amerykańskim przemyśle. Instytut Zarządzania Podażą podał w piątek, że indeks obrazujący aktywność w przemyśle

wytwórczym spadł w lutym do 50,5 punktu z 53,9 punktu w styczniu. Analitycy spodziewali się spadku, ale tylko do 52,4 punktu. Dane te oznaczają, że w ubiegłym miesiącu rozwój sektora wytwarzającego 1/6 amerykańskiego PKB był jedynie symboliczny. Za tę sytuację ISM wini strach przed wojną z Irakiem i wysokie ceny energii. Za granicę pomiędzy rozwojem a recesją przyjmuje się poziom 50 punktów.

Słabe wieści zza Oceanu stały się pretekstem do wyprzedaży akcji eksporterów, a zwłaszcza spółek technologicznych. W Tokio indeks Nikkei przerwał trwające od trzech dni zwyżki i spadł o 0,12 proc. Tokyo Electron, drugi na świecie producent sprzętu do wytwarzania półprzewodników potaniał przeszło 2 proc. Kurs producenta komputerów i mikroprocesorów Fujitsu, który na poprzedniej sesji wzrósł o siedem proc. spadł o 2,62 proc. Przed spadkami obroniły się jedynie taniejące na ostatnich sesjach banki. Indeks sektora bankowego wzrósł o 2,08 proc. Na poprzednich sesjach inwestorzy sprzedawali akcje japońskich banków, gdyż te chcą poprawić swoją sytuację finansową poprzez emisję akcji. Straty zaczął odrabiać Mitsubishi Tokyo Financial Group i Mizuho Holdings.

Blisko 3 proc. spadła wartość koreańskiego indeksu Kospi. Sprawcą przeceny stał się notujący ponad 3 proc. spadek Samsung Electronics, który osiąga około 20 proc. przychodów, ze sprzedaży w USA. LG Electronics, eksportujący 60 proc. swojej produkcji potaniał ponad 1 proc.

Podobnie było na Tajwanie, gdzie TWSE Index spadł blisko 1 proc. Spadkom przewodził Taiwan Semiconductor, jeden ze światowych liderów na rynku mikroprocesorów, który stracił ponad 2 proc.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Azji potaniały po danych makro z USA