Giełdy w Europie rosły na zamknięciu sesji

opublikowano: 24-06-2004, 19:00

Europejskie giełdy zakończyły czwartkowe sesje wzrostami. Popytem cieszyły się przede wszystkim akcje spółek technologicznych oraz surowcowych, których wyniki zależą od cyklu koniunkturalnego. Nastroje inwestorów poprawiła wyraźnie prognoza tegorocznego wzrostu gospodarczego we Francji, który ma być największy od 2000 roku.

Spośród trzech największych europejskich rynków akcji najmocniej poszedł w górę niemiecki. Na giełdzie we Frankfurcie indeks DAX rósł na zamknięciu o 1,6 proc. W Paryżu CAC 40 zyskał niemal 1,0 proc. W Londynie FTSE 100 rósł o 0,4 proc. Zamachy bombowe w Turcji zahamowały wzrosty na giełdzie w Ankarze. Indeks National 100 zyskał na zamknięciu 0,4 proc. Przed pojawieniem się wiadomości o eksplozjach bomb w Ankarze i Istambule rósł o 1,4 proc.

Dużym popytem cieszyły się akcje spółek nowych technologii, głównie z branży półprzewodnikowej. W najnowszym raporcie analitycy J.P. Morgan Chase zapowiadają dalszy wzrost popytu na chipy w drugim półroczu tego roku i w przyszłym. Zdrożały akcje STMicroelectronics, największego europejskiego producenta chipów. W górę poszedł kurs niemieckiego Infineon Technologies. Na giełdzie w Amsterdamie wyraźnie wzrosły ceny akcji ASML i ASM International, producentów maszyn wykorzystywanych przez producentów chipów.

Zdrożały akcje spółek wydobywczych, do czego przyczynił się wzrost cen metali na giełdzie Londyńskiej. W górę poszła cena papierów Rio Tinto, który poinformował o zawarciu z chińskimi stalowniami dodatkowych kontraktów na dostawę 40 mln ton rudy żelaza. Podrożały akcje BHP Billiton i Anglo American, dwóch największych przedstawicieli branży wydobywczej. Inwestorzy oczekują, że skorzystają oni na ostatniej zwyżce kursu miedzi. Wywołała ją zapowiedź strajku w chilijskich kopalniach oraz spadek zapasów miedzi na LME do poziomu nie notowanego od ponad 7 lat.

Na giełdzie we Frankfurcie wyraźnie zdrożały akcje Viva Media, nadawcy dwóch kanałów muzycznych. Amerykański Viacom, właściciel MTV zdecydował się na kupno większościowego pakiety udziałów spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w Europie rosły na zamknięciu sesji