Giełdy w USA mocno odreagowały

opublikowano: 17-04-2012, 22:08

Wtorek przyniósł widoczną poprawę nastrojów na amerykańskich giełdach.

Trzy najważniejsze indeksy rosły przez cały dzień, ani przez chwilę nie będąc zagrożone. Wśród głównych przyczyn optymizmu na parkietach analitycy wymieniają przed wszystkim podwyższenie prognozy wzrostu dla światowej gospodarki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz zmniejszenie się obaw o kryzys w Europie po aukcji hiszpańskiego długu.

Na parkiet dotarła kolejna partia danych makro. Te z rynku nieruchomości miały mieszany, neutralny charakter. Liczba rozpoczętych budów domów w marcu wyniosła 654 tys. wobec oczekiwanych 705 tys. Jednak liczba wydanych pozwoleń na budowę osiągnęła poziom 747 tys. podczas gdy analitycy liczyli na 710 tys.

Z kolei dane z przemysłu okazały się słabe. Produkcja przemysłowa w marcu nie zmieniła się względem lutego podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,3 proc.
Inwestorzy tym razem nie przywiązali większej wagi do wspomnianych odczytów.

Podobnie jak miało to miejsce w Europie wzięciem cieszyły się walory banków. Sporym wzrostem mogły pochwalić się m.in. papiery Citigroup i Bank of America.

Serię pięciu spadkowych sesji z rzędu próbował przerwać koncern Apple. Nieco osłabły spekulacje odnośnie oczekiwanego spadku popytu na iPhone w związku z możliwą redukcją dopłat dla klientów przez telekomy mające go w swojej ofercie.

Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze Coca-Coli. Największy na świecie producent napojów bezalkoholowych zamierza uatrakcyjnić swoją ofertę poprzez wprowadzenie na rynek opakowań o mniejszych rozmiarach.

Mocno zwyżkował kurs akcji First Solar. Spółka zapowiedziała redukcję około 2 tys. etatów w reakcji na niekorzystne warunki na europejskich rynkach. Większość cięć dotyczyć ma zamykanej fabryki w Niemczech oraz w Malezji.

Ostatecznie na finiszu indeks DJ IA rósł o 1,50 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 1,55 a Nasdaq 1,82 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane