Giełdy w USA nadal poszukują kierunku

Marek Druś
22-08-2001, 20:24

Na giełdach w USA nadal przeważają mieszane nastroje wywołane ostatnią decyzją Fed w sprawie siódmego w tym roku cięcia stóp procentowych.

Lepsze nastroje panują na NYSE, gdzie notowana jest większość spółek tzw. starej gospodarki. Indeks blue chipów Dow Jones Industrial umiarkowanie rośnie, głównie za sprawą drożejących papierów General Motors. Popyt na papiery koncernu wzrósł po informacji o potwierdzeniu przez jego władze prognozy zysku w trzecim kwartale oraz wielkości rocznej produkcji. Poprawiła się również wycena innych przedstawicieli branży, DaimlerChryslera i Forda, choć w jego przypadku zwyżka kursu jest niewielka.

Drożeją papiery spółek naftowych, do czego przyczyniła się informacja o spadku zapasów paliw w USA. Drożeją papiery koncernów Chevron, Exxon Mobil i Texaco.

Wśród producentów chipów przeważają zwyżki. Indeks Philadelphia Semiconductor umiarkowanie zyskał na wartości dzięki wzrostowi kursów Intela, Motoroli i Texas Instruments. Poprawa nastrojów to skutek widomości o kolejnym wzroście liczby zamówień złożonych w spółkach sektora notowanym w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Obraz zakłóca spadek kursu AMD, co może wiązać się z pogłoskami o decyzji Intela w sprawie zdecydowanej obniżki cen mikroprocesorów.

Słabo wyglądają notowania udziałów spółek informatycznych. Niemal od początku sesji tanieją udziały Microsoftu. W dół poszedł również kurs Siebel Systems i Adobe. Niewielki wzrost ceny notują papiery Oracle.

W branży telekomunikacyjnej panują mieszane nastroje. Drożeją papiery Nortel Networks i Lucent Technologies, a także Nokii i Ericssona. W dół poszły ceny akcji AT&T, WorldCom, 3Com i SBC Communications.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA nadal poszukują kierunku