Giełdy w USA wzrosły czwartą sesję z rzędu

opublikowano: 09-01-2019, 22:12

S&P500 i Dow Jones zyskały w środę 0,4 proc. Nasdaq wzrósł o 0,9 proc.

Amerykańskie rynki akcji kontynuują wzrosty. W środę było to głównie zasługą sygnałów wskazujących na pozytywny wynik negocjacji handlowych USA i Chin, a także serii „gołębich” komunikatów przekazanych przez ludzi z Fed, których kulminacją były „minutes” z grudniowego posiedzenia FOMC, podczas którego pojawiły się głosy za pauzą w podwyżkach stóp. Dolar słabł, co sprzyjało notowaniom złota. Rentowności obligacji USA zmieniały się w niewielkim zakresie. Wzrosty rynków akcji byłyby prawdopodobnie większe gdyby nie polityka. Prezydent Donald Trump przekonywał, że aby zmusić Kongres do przyznania pieniędzy na budowę muru między USA i Meksykiem jest gotów kontynuować „zamknięcie rządu” przez długi czas.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Spośród 11 głównych segmentów S&P500 największy popyt widać było na akcje spółek naftowych (1,5 proc.). To reakcja na wzrost ceny ropy o ponad 5 proc. w środę po wiadomościach sugerujących zmniejszenie podaży surowca i rosnącej szansie na ożywienie popytu. W trójce najmocniej rosnących segmentów znalazły się jeszcze IT (1,2 proc.) i przemysłowy (0,6 proc.). Najgorzej na tle rynku wyglądały „defensywne” segmenty nieruchomości (-0,4 proc.), użyteczności publicznej (-0,65 proc.) i dóbr codziennego użytku (-1,0 proc.). Na zamknięciu drożało 66 proc. spółek z S&P500.

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones 18 kończyło sesję wzrostem kursu. Najmocniej drożały akcje Apple (1,7 proc.), koncernu naftowego Chevron (1,2 proc.) i Microsoftu (1,2 proc.). Najmocniej taniały Procter & Gamble (-1,65 proc.),  Coca Cola (-2,0 proc.) i Verizon Communications (-2,1 proc.).   
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu