Giełdy w USA zaczęły dzień wzrostem indeksów

WST
opublikowano: 03-10-2008, 15:47

Piątkowe notowania na amerykańskich giełdach zaczęły się od znaczącego wzrostu indeksów. W aprecjacji wskaźników nie przeszkodziły nawet bardzo złe dane z rynku pracy. Gracze czekają teraz na  publikację indeksu ISM za wrzesień i na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie „planu ratunkowego Paulsona”.

W minionym miesiącu amerykańska gospodarka w sektorach pozarolniczych straciła aż 159 tys. miejsc pracy. To wynik nie tylko znacznie gorszy od prognoz ekonomistów, ale i najgorszy od ponad 5 lat. Po czwartkowym wzroście liczby tzw. nowych bezrobotnych jasno uzmysławia coraz trudniejszą sytuację na amerykańskim rynku pracy. Pocieszeniem może być jedynie to, że w porównaniu z sierpniem nie zmieniła się stopa bezrobocia (6,1 proc.), ale rok wcześniej wynosiła ona 4,7 proc.

Po godzinie 16-tej zaprezentowany zostanie wskaźnik ISM. Oczekiwany jest niewielki, ale jednak spadek z 50,5 do 50,0 pkt.

Coraz więcej czynników przemawia więc za tym, by władze monetarne dokonały obniżki stóp procentowych.

Gwoździem dzisiejszego programu będzie jednak powtórne głosownie nad planem Paulsona w Izbie Reprezentantów. Tym razem oczekiwać należy, z dużym prawdopodobieństwem, „klepnięcia” ustawy.

Pro popytowo działają także doniesienia z sektora bankowego. W końcu doszło do porozumienia w sprawie przejęcia banku Wachovia przez Wells Fargo. Koszt tej transakcji to 15,1 mld USD. Wcześniej mówiono o zakupie operacji bankowych Wachovii przez Citigroup. Kurs akcji Wachowii rośnie momentami o ponad 78 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Giełdy w USA zaczęły dzień wzrostem indeksów