Giełdy w USA zakończyły notowania wzrostami

opublikowano: 19-08-2003, 22:07

Amerykańskie giełdy zakończyły sesje wzrostami indeksów. Nastroje poprawiły się wyraźnie w ostatniej fazie notowań. Widać to było przede wszystkim na NYSE, gdzie Dow Jones wyszedł na plus i tym samym znów osiągnął 14 miesięczne maksimum. Wcześniej indeks blue chipów notował przez większą cześć sesji niewielki spadek za sprawą wyprzedaży papierów Home Depot.

Przed sesją inwestorzy otrzymali dobrą i złą wiadomość. Pierwszą był rekordowy wzrost liczby rozpoczętych budów domów. Drugą, nieoczekiwany spadek wskaźnika nastrojów konsumentów, którego wstępną wielkość podał Uniwersytet w Michigan. Zamach w Bagdadzie nie spowodował wyraźnej reakcji rynku. Podobnie było po informacji o zamachu w Jerozolimie, po którym pojawiły się plotki o podniesieniu stopnia zagrożenia atakiem terrorystycznym w USA. Część analityków twierdziła jednak, że doniesienia o zamachach osłabiły wielkość handlu w czasie wtorkowej sesji.

Przez cała sesję średnią Dow Jones obniżała wyprzedaż papierów Home Depot. Największa amerykańska sieć sklepów z artykułami budowlanymi i wyposażenia wnętrz podała dobre wyniki kwartalne, jednak nie aż tak, jak rywalizująca z nią sieć Lowe’s. Akcje tej ostatniej drożały przez całą sesję, choć pod koniec tylko symbolicznie.

Przed spadkiem uratował Dow Jonesa rosnący popyt na akcje Microsoftu, który przesunął we wtorek na październik premierę najnowszego pakietu programów Office. Dużym popytem cieszyły się także pod koniec notowań akcje Eastman Kodak i United Technologies.

Na rynku spółek technologicznych przez całą sesję panowały dobre nastroje. Dobrym sygnałem, który otrzymali inwestorzy, było podniesienie prognozy przychodów w trzecim kwartale największego na świecie producenta chipów stosowanych w modemach, spółki Broadcom. Popyt na papiery innych spółek branży półprzewodnikowej wywołała optymistyczne prognoza kwartalnej sprzedaży chipów opracowana przez firmę badawczą Gartner. Wyraźnie zdrożały akcje AMD. Wzrostem kończyły sesję taniejące w jej pierwszej części papiery Intela.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy w USA zakończyły notowania wzrostami