Giganci zagrożą małym dystrybutorom IT

Mariusz Zielke
03-04-2000, 00:00

Giganci zagrożą małym dystrybutorom IT

W kwietniu na polski rynek wejdzie kolejny duży gracz — Ingram Micro

ACTEBIS DOCENIA: Michael Urban, który zarządza firmą Actebis, twierdzi, że udany start na polskim rynku może zapewnić jedynie akwizycja dużego gracza, takiego jak ABC Data. Nieco innego zdania są przedstawiciele Ingrama. fot. Borys Skrzyński

Konsolidacja polskiego rynku dystrybucji komputerowej wkracza w decydującą fazę. Po fuzji STGroup z California Computer i wejściu do Polski dwóch potentatów dystrybucji globalnej: Ingram Micro i Actebis, zmiany kapitałowe zapowiada również Techmex.

W kwietniu rusza warszawski oddział Ingram Micro, największego dystrybutora komputerów na świecie. Będzie to kolejne spektakularne wydarzenie w tym segmencie rynku, po przejęciu ABC Data przez niemiecką firmę Actebis. Zdaniem dużych dystrybutorów, ostatnie wydarzenia zmuszą mniejsze firmy dystrybucyjne do poszukiwania nisz rynkowych.

— Wejście Actebisa nie powinno wywołać gwałtownych zmian, gdyż firma przejmuje spółkę, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z Ingram Micro. Mniejsze firmy mogą odczuć pojawienie się takiego potentata — uważa Błażej Miernikiewicz z JTT Computer.

— Ktoś musi na tym stracić, a na pewno nie będą to duzi dystrybutorzy. Nie znaczy to jednak, że mniejsze firmy muszą upaść. Będą raczej uzupełniać oferty globalnych dystrybutorów — dodaje Ireneusz Dąbrowski, prezes Computer 2000, firmy należącej do holdingu Tech Data.

Trudna droga

W przeciwieństwie do Actebisa Ingram Micro nie zdecydował się na żadną akwizycję i buduje swoje struktury od podstaw.

— Przyglądaliśmy się polskim firmom dystrybucyjnym, ale żadna z nich nie wzbudziła naszego zainteresowania. Wciąż jednak nie wykluczamy możliwości przejęcia którejś z nich — mówi Marek Kwiatkowski z firmy EE Link, zajmującej się interesami Ingrama w Polsce.

— Budowanie struktury od podstaw na tym etapie rozwoju polskiego rynku może okazać się ryzykowne. Bazę klientów, ludzi i kontakty tworzy się stosunkowo szybko. Tak naprawdę problemem może okazać się logistyka — zauważa Ireneusz Dąbrowski.

Nie chcą konsolidacji

— Kłopoty CHS, dawnego udziałowca ABC Data, powinny zweryfikować przekonanie, że tylko bardzo duże firmy globalne będą się liczyć. Nieco mniejsze spółki są lepiej i efektywniej zarządzane oraz bardziej elastyczne. Duże holdingi mają znacznie większe koszty działalności — twierdzi Mariusz Jaworski, prezes firmy Incom.

Również Jacek Studencki, prezes Techmexu, uważa, że zarówno pojawienie się Ingram Micro, jak akwizycja ABC Daty przez Actebisa, niewiele zmieni dla jego firmy.

— Techmex, podobnie jak STGroup, nie jest typowym dystrybutorem komputerów, tylko tzw. wartości dodanej, czyli kompleksowych rozwiązań informatycznych. Żadna z tych firm nie wpłynie na naszą pozycję — mówi Jacek Studencki.

Dodaje, że w ciągu dwóch tygodni nastąpią w Techmeksie istotne zmiany kapitałowe. Nie chce jednak ujawnić ich szczegółów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giganci zagrożą małym dystrybutorom IT