Gigant więcej niż multimedialny

opublikowano: 24-12-2013, 00:00

Mijający rok był dla rozproszonego imperium Zygmunta Solorza-Żaka czasem budowania fundamentów pod wielką unifikację.

Spółki miliardera czyszczą strukturę, przyspieszają spłatę zadłużenia i szykują się do wspólnego dostarczania szerokiego wachlarza usług dla Kowalskiego. W listopadzie ogłoszono, że dwa filary imperium — notowany na GPW Cyfrowy Polsat i Polkomtel, operator sieci Plus — połączą się w przyszłym roku, tworząc jedną z największych pod względem kapitalizacji spółek na warszawskiej giełdzie.

Zobacz więcej

CZEBOL PO POLSKU: Zygmunt Solorz-Żak próbuje zmiksować telekom z telewizją i wcześniej, niż oczekiwano, wprowadzi na giełdę Polkomtel, łącząc go z Cyfrowym Polsatem. W przyszłym roku ma szansę na zdobycie tytułu najsilniejszego inwestora na GPW. [FOT. WM]

— Polkomtel i Cyfrowy Polsat stworzą największą grupę medialno-telekomunikacyjną na polskim rynku i czołową w naszym regionie. Unikatowe portfolio usług będzie oferowane jednocześnie klientom obydwu operatorów — według ostrożnych założeń to blisko 17 mln osób w 6 mln polskich domów — mówił na łamach „PB” Zygmunt Solorz-Żak. Twórca Polsatu chce dostarczać Polakom nie tylko telewizję, internet i usługi telefoniczne. Kontrolowany przez niego Invest Bank ma w pierwszym kwartale przyszłego roku zmienić nazwę na Plus Bank i również wejść do grupy Polkomtela. Celuje w milion klientów za trzy lata. Chce rozwijać ofertę pod kątem bankowości mobilnej. Spółki Zygmunta Solorza- -Żaka zapowiadają też rozwój oferty ubezpieczeniowej i... energetycznej. Pod koniec roku Polkomtel przedstawił pierwsze szczegóły dotyczące sprzedaży energii elektrycznej (wytwarzanej przez kontrolowany przez miliardera ZE PAK) klientom biznesowym, a w bardziej odległej przyszłości również indywidualnym.

Kluczowy dla spółek Zygmunta Solorza-Żaka będzie rozwój szerokopasmowego internetu bezprzewodowego LTE. Nic dziwnego więc, że właśnie z nim związane były najgłośniejsze tegoroczne batalie miliardera. Przy okazji organizowanej przez UKE aukcji częstotliwości, zwolnionych przez telewizję i potrzebnych do rozwoju LTE, właściciel Polkomtela wszedł w otwarty konflikt z T-Mobile i Orange. Zaczęło się od ugody podpisanej przez UKE ze Sferią, w której miliarder ma „pośrednio mniejszościowy, niedający kontroli pakiet”, kończącej dziesięcioletni spór. Na jej mocy Sferia otrzyma jeden z sześciu dostępnych kluczowych bloków częstotliwości w pasmie 800 MHz, których licytacja ma zaczynać się od 250 mln zł. Konkurenci krytykowali tę ugodę w listach otwartych, na które miliarder i kierowany przez niego Polkomtel odpowiadali w tej samej formie, krytykując m.in. w pismach do UOKiK współdzielenie infrastruktury przez T-Mobile i Orange w ramach spółki NetWorks!. Podczas aukcji (ciągle odsuwającej się w czasie) Polkomtel będzie mógł walczyć tylko o jedno pasmo. Drugiemu z listy najbogatszych Polaków nie wyszła w mijającym roku przygoda ze sportem. W październiku, po miesiącach przepychanek z wrocławskim samorządem, kontrolowana przez niego spółka Bithell sprzedała miastu 51 proc. udziałów w piłkarskim Śląsku Wrocław (kupionych w 2009 r.) za 4 mln zł. Ma też odzyskać pieniądze za prace wykonane podczas przygotowań do zakończonej fiaskiem budowy galerii handlowej przy Stadionie Miejskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Gigant więcej niż multimedialny