Gigant z Holandii kupuje w Polsce

Plukon Food Group chce kupić większość udziałów drobiarskich firm Wyrębski. Czeka na zgodę UOKiK.

Ponad 1,3 mld EUR obrotów i 4,1 tys. ludzi zatrudnionych w 13 zakładach (ubojniach i przetwórniach) — to liczbowa charakterystyka wywodzącej się z Holandii Grupy Plukon Food, która produkuje również w Niemczech i Belgii. Właśnie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) trafił jej wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad L&B Wyrębski oraz nabycie przez L&B Wyrębski części mienia Przedsiębiorstwa Drobiarskiego Grzegorz Wyrębski.

— Do czasu decyzji UOKiK nie chcemy ujawniać szczegółów. Szukaliśmy partnera, który pomoże nam w budowie zakładu — ucina Grzegorz Wyrębski. W przygotowanym przez spółkę komunikacje jest mowa o „realizacji strategii osiągnięcia silnej pozycji na polskim i europejskim rynku oraz budowie ubojni drobiu w Gruszczycach, wyposażonej w nowoczesny park maszynowy”.

Rodzina Wyrębskich zaznacza, że nadal będzie czynnie zaangażowana w zarządzanie spółką, zatrudniającą obecnie około 600 osób. Polscy producenci mięsa drobiowego to liderzy w UE, a produkcja cały czas dynamicznie rośnie.

Według prognoz Agencji Rynku Rolnego (ARR), zwiększy się w tym roku o 17 proc. Zdaniem analityków ARR, takie wyniki to efekt przede wszystkim korzystnych relacji cen żywca do pasz, co wpływa na opłacalność chowu i zachęca do inwestycji w fermy. Impulsem do rozwoju będzie też niewykorzystany jeszcze potencjał sprzedaży zagranicznej. Dziś z Polski wyjeżdża jedna trzecia produkcji. Zwiększa się także krajowa konsumpcja — w tym roku ma urosnąć o 1,4 kg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gigant z Holandii kupuje w Polsce